Metoprolol Tartarat'ın X-ışınları kırınımı ile kristal sisteminin incelenmesi ve böbrek taşlarının nitel analizi
Investigation of crystal structure of metoprolol tartrate by X-ray powder diffraction and qualitative analysis of kidney stones
  1. Tez No: 97498
  2. Yazar: SEVİM TÜRKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
V ÖZET Bu tez çalışması iki kısımdan meydana gelmektedir. Birinci kısımda, bazı tansiyon düşürücü ilaçların etken maddesi olarak kullanılmakta olan Metoprolol tartarat isimli maddenin X-ışınları toz kırınım metoduyla kristal yapısı tayin edildi. İkinci kısımda ise değişik onbeş hastadan alınan böbrek taşlarının, yine X-ışınları toz kırınım metoduyla nitel analizleri yapıldı. Metoprolol tartarat ve böbrek taşlarının toz kırınım desenleri Ankara MTA Maden Analizleri laboratuarında bulunan 40kV tüp voltajı ve 55mA tüp akımı şartları altında çalışan Philips (PW3710) marka bir X-ışınları toz difraktometresinde, CuKa radyasyonu kullanılarak alındı. Metoprolol tartarat' m toz kırınım deseninden yararlanarak kristal yapısının tayininde analitik metot ve Treor90 isimli bir bilgisayar programı kullanıldı. Analitik metot sonucunda Metoprolol tartarat m. ortorombik kristal sistemine sahip olan ve birim hücre parametreleri birbirinden farklı iki ayrı formdan meydana geldiği tespit edildi. Bu iki ortorombik kristal sisteminin, analitik metot sonucunda birim hücre parametreleri şu şekilde tespit edilmiştir: 1. Form için, a = 9.784 A, b= 11.358 A, c=13.617Â, 2. Form için, a = 6.756 A, b= 8.306 Â, c=12.496Â Treor90 bilgisayar programı sonucunda birim hücre parametreleri şu şekilde tespit edilmiştir: 1. Form için; a = 13.522(6) Â, b = 1 1.336(5 ) A, c = 9.751(4) Â, 2. Form için; a = 12.356(12) A, b = 8.263(10) A, c = 6.746(4) Â Tez çalışmasının ikinci kısmında bir adet mesane taşı ile onbeş adet böbrek taşmm, X- ışınları toz kırınım deseni verileri kullanılarak, Hanawalt metoduyla nitel analizleri yapıldı. Analizler sonucunda taşlarda Whewellite, Ürik asit, Struvite, Weddelite ve L (-) Cystine maddeleri bulundu.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study consists of two parts. In the first part, the crystal structure of Metoprolol tartrate which is an effective substance of some drugs which are adjusted the tension was determined by using X-ray powder diffraction method. In the second part, fifteen kidney stones which were obtained from different patients, were qualitatively analyzed by X-ray powder diffraction method. The powder diffraction patterns of Metoprolol tartrate and the kidney stones were taken by using CuKa radiation in the X-ray powder diffractometer in (Ankara) MTA Laboratory of Mineral Analysis. The conditions of the X-ray tube are 40kV tube voltage and 55 mA tube current. By the aim of the determination of the crystal system of Metoprolol tartrate from the powder diffraction pattern, the analytical method and the computer program was which called Treor90 were used. By analytical method, it was determined that Metoprolol tartrate has two forms that are different from the each others. These two forms have the ortorombic crystal system, but their unit cell parameters are different. According to the analytical method, the unit cell parameters of these two forms as follow: For the first form: a = 9.784 A, b = 1 1.358 A, c = 13.617Â For the second form: a = 6.756 A, b = 8.306 A, c = 12.496Â The results obtained by Treor90 program are: For the first form: a = 13.522(6) A, b = 11.336(5) A, c= 9.751(4) A For the second form: a = 12.356(12) A, b = 8.263(10) A, c = 6.746(4) A In the second part of this study, by using X-ray powder diffraction patterns of one bladder and fifteen kidney stones, they were analyzed by the Hanawalt method. At the results of the analysis processes it was found the substances in the structure of the stones were Whewellite, Uric acid, Struvite, Weddelite andL (-) Cystine.