Pica pica (L. 1758) ve Garrulus glandarius (L. 1758) (Aves: Passerıformes) türlerinin karşılaştırmalı iskelet anatomisi
Comparative skeleton anatomy between Pica pica (L. 1758) and Garrulus glandarius (L. 1758) (Aves: Passeriformes)
- Tez No: 318219
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Pica pica ve Garrulus glandarius türlerinin ayrımında kullanılabilecek iskelet karakterlerinin belirlenmesi amacıyla bu iki türe ait bazı iskelet yapıları nonmetrik ve metrik olarak incelendi. Bu kapsamda her iki türün bazı iskelet kemiklerine (kraniyum, mandibula, kuadratum, sternum, korakoid, furcula, skapula, humerus, ulna, karpometakarpus, falanj, pelvis, femur, tibiotarsus, tarsometatarsus) ait metrik ve nonmetrik karakterler uygun istatistiksel metotlarla (Temel Bileşen Analizi-PCA, Ayrışım Fonksiyon Analizi-DFA, Mann-Whitney U Testi) karşılaştırıldı. PCA ile yapılan karşılaştırmalarda appendikular iskeletlerden tibiotarsus, kraniyum, pelvis, falanks, ulna, karpometakarpus, femur ve sternuma ait olan 41 metrik karakterin türlerarasında ayırt edici olduğu belirlendi. DFA ile yapılan karşılaştırmada benzer sonuçlar elde edildi. Buna bağlı olarak DFA grafiğinde iki türe ait populasyonlar belirgin bir şekilde ayrılmıştır. Non-metrik verilerde Mann-Whitney U testi ile nasal kemikteki prosesus maxillarisin kenarı, mandibuladaki ramus mandibulaenin ventral sırtı, kuadratumdaki prosesus orbitalis ve sternumdaki rostrum sterninin durumu en ayırt edici karakterler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study skeletal characteristics of Pica pica and Garrulus glandarius were examined and compared in order to identification of these species using metric and nonmetrics characteristics of the bones. In this connection the considering some skeletal bones (cranium, mandibula, quadratum, sternum, coracoid, furcula, scapula, humerus, ulna, carpometacarpus, phalanx, pelvis, femur, tibiotarsus, tarsometatarsus) of both species were analysed with appropriate statistical methods (Principle Component Analyses-PCA, Discriminant Function Analyses-DFA, Mann-Whitney U Test). According to the results though 41 metric characters from tibiotarsus, cranium, pelvis, phalanx, ulna, carpometacarpus, femur and sternum values were found to be significant. These results were consistent with the outputs of DFA. In non-metric characters analyzed by Mann-Whitney U Test, the rim of processus maxillaris on the nasal bone, the ventral ridge of ramus mandibulae, the proseccus orbitalis on quadratum and the rostrum sterni on sternum were found to be the most distinctive characteristics between taxa.