Silan ile modifiye edilmiş yönlendirilmiş yonga levhaların fiziksel ve mekni özelliklerinin incelenmesi
Physical and mechanical properties of Silan modified particleboards
- Tez No: 318252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada silan modifiyeli fenol formaldehit ve üre formaldehit tutkalı ile yönlendirilmiş yonga levhalar (OSB) üretilmiştir. Silanın OSB levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kızılçam odun yongaları (strandlar) kullanılmıştır. % 0, 1, 2, 3 oranlarında silan ile modifiye edilen fenol ve üre formaldehit tutkalları OSB üretiminde kullanılmıştır. Elde edilen levhaların yoğunluk, su alma ve kalınlığına şişme gibi fiziksel özellikleri ve eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, iç yapışma direnci ve vida tutma direnci gibi mekanik özellikleri belirlenmiştir. Yapılan testlere göre, silan ilavesinin OSB levhaların fiziksel özelliklerden su alma ve şişme miktarlarını %10-30 arasında değişen oranlarda iyileştiği belirlenmiştir. Silan modifiyeli FF tutkali ile uretilen OSB levhaların mekanik özelliklerin ortalama %10 oranında arttırdığı buna karsin silan modifiyeli UF tutkali ile uretilen orneklerde yüzeye dik vida tutma direnci hariç diğer mekanik ozelliklerin azaldigi belirlenmiştir. Fiziksel ve mekaniksel özelliklerden en iyi sonuç %3 silan ilaveli fenol formaldehit tutkalı ile üretilen levhalarda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine physical and mechanical properties of oriented strand particleboards (OSB) prepared with silane modified phenol formaldehyde and urea formaldehyde. Scotch pine wood strands were used to the study. The adhesives obtained with adding of 1%, 2% and 3% silane were used to manufacture the OSBs. The physical such as density, water absorption and swelling, and mechanical properties such as flexure strength (MOR), elasticity module at flexure (MOE), internal bonding strength (MOR), and screw holding strength of the resulting OSBs panels was determined. According to the test done, The water absorption and swelling in the physical properties of adding silane in the OSBs obtained was determined to be improve as 10-30% and improving ratio for the mechanical properties of the same OSBs were also found to be at 10%. The best results obtained in the physical and mechanical properties were found to be to 3% silane modified phenol formaldehyde.