Orman köylerinde iç göçleri etkileyen faktörler (Bartın-Kastamonu örneği)
Factors affecting internal migration in forest villages (Bartin-Kastamonu case)
  1. Tez No: 318255
  2. Yazar: HİKMET BATUHAN GÜNŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ATMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı; orman köylerinde yaşanan göçleri etkileyen etmenleri saptamak, yaşanan göçlerin orman köylerinde ve ormanlar üzerinde ne tip etkiler yarattığını ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için orman köyleri ve iç göçlerle ilgili değişkenler geliştirilmiştir. Daha sonra değişkenler korelasyon analizi, faktör analizi, çoğul regresyon analizi ve diskriminant analizi ile değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.Çalışma beş temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde göç, iç göç ve orman köyleriyle ilgili genel tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde literatür özeti bulunmaktadır. Üçüncü bölümde Materyal ve Metot yer almaktadır. Materyalde çalışma alanının belirlenmesinden ve bu alanın özelliklerinden bahsedilmektedir. Metot kısmında ise belirlenen alanda araştırma birimi olarak hangi orman köylerinin seçildiği, bu köylerle ilgili hangi bilgilerin toplandığı, toplanan verilerin değerlendirilmesinde hangi istatistik analizlerin kullanıldığı ve bu analizlerin teorik altyapısı yer almaktadır. Bulgular ve Tartışma dördüncü bölümü oluşturmaktadır. Bu bölüm genel olarak üç ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda araştırma alanı olarak seçilen illerde yaşanan iç göçlerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.ÖZET (devam ediyor)İkinci kısımda araştırma birimi olarak seçilen orman köylerinin 1960-2010 yılları arasındaki nüfus değişimleri incelenmiş ve nüfusta ani kırılmaların olduğu dönemler yorumlanmıştır. Üçüncü kısımda ise uygulanan analizler değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Beşinci bölümde Sonuç ve Öneriler yer almaktadır.Korelasyon analizi orman köylerindeki göçlerle ilgili çok sayıda anlamlı ikili ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Faktör analizi orman köylerinde göçleri etkileyen 15 faktörü ortaya çıkarmıştır. Regresyon analizine göre ise yaşanan göçler; köyde bulunan konutların doluluk oranı, köydeki mahalle sayısı, ekilmeyen tarım alanlarının köy alanı içindeki payı, köy nüfusunda okuryazar olmayanların oranı, göç etmiş ancak köyle bağını koparmayarak arada sırada köye gelenlerin sayısı, hane başına düşen ortalama yıllık yakacak odun miktarı, kişi başına düşen orman alanı miktarı, köy sınırları içinde kalan ormanların alansal değişimi, orman işletme şefliklerinin faaliyetlerinde istihdam sıkıntısı çekip çekmemeleri ve köy sınırları içinde kalan ormanların yıllık etası ile belirlenmektedir. Diskriminant analizine göre araştırma alanındaki orman köyleri net göç oranlarına göre göç alan köyler, birinci derece göç veren köyler, ikinci derece göç veren köyler ve üçüncü derece göç veren köyler olarak sınıflandırılmıştır. Analizlere göre; köylerin yerleşimlerinin dağ sırtında olması, köyle il merkezi arasındaki mesafenin fazla olması, eğitim ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olması, köylünün gelirinin düşük olması, ORKÖY'ün desteklerinin yetersiz olması, kırsal sanayinin gelişmemiş olması ve kişi başına düşen odun üretimi miktarının az olması gibi nedenlerden dolayı orman köylüsü yaşadıkları yerlerden göç etmektedir. Yaşanan göçlerden dolayı orman köylerinin sosyal, ekonomik, demografik ve fiziki yapılarında da değişimler meydana gelmiştir. Sonuçlar ışığında orman köylerindeki göçleri kontrol altında tutabilmek amacıyla çeşitli politikalar ve öneriler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish the most important factors affecting migration in forest villages, in what type of migration effects on forests and forest villages created to explore. For this purpose, the variables related to forest villages and internal migrations have been developed. Then, variables were evaluated by correlation analysis, factor analysis, multiple linear regression analysis and discriminant analysis.This study consists of five main chapters. In the first chapter, there are general definitions. The second chapter is review of the literature. The third chapter is located in the Materials and Methods. The method as part of the research unit of the specified area of forest villages which are selected, what information is collected on these villages, which statistical analysis in the evaluation of the collected data is used and the theoretical background of this analysis. Results and Discussion chapter is the fourth. This chapter consists of three main parts in general. In the first part, the research area was the general assessment of internal migration in the selected provinces. The second part, the research unit selected as the population changes in forest villages were examined between 1960-2010 and sudden breaks in the periods when the population is interpreted. The analysis were evaluated and discussed in the third part. The fifth chapter consists of conclusions and recommendations.According to correlation analysis, there are many significant bilateral relationship about migrations in forest villages. Factor analysis revealed that 15 factors influencing migrations of the forest villages. According to regression analysis in the migration; village houses in the occupancy rate, number of quarters in the village, the share of land, unused agricultural land area of the village, the village population, illiteracy, emigrated to the number of arrivals to the village once in a while, but without cutting away the bonds of villages, firewood per household per year the amount of forest area per capita amount of spatial variation of forests within the boundaries of the village, forest and village enterprises or tampered with chieftaincies out activities within the boundaries of a shortage of employment in the forests is determined by the annual eta. Net migration rates by discriminant analysis based on research in the field of migration, these villages as the villages, the villages of emigration, the first degree, second degree and third degree of emigration emigration villages are classified as villages. According to analysis the cause of migration in forest villages: to the back of the mountain village settlements, the distances more than between the city center villages, lack of education and health services, the low income of forest villafers, lack of support of ORKÖY, undeveloped rural industries, low wood production per capita. Because of the migration in forest villages, social, economic, demographic, and physical structures has been changed. According to the results in order to keep some control over migration of forest villages have been studied in a variety of policies and proposals.