AISI D2 soğuk iş takım çeliğinin farklı kesici takım ve parametreler kullanılarak delinebilirliğinin araştırılması
Investigatigation of drillability of hardened AISI D2 using different cutting tools and parameters
- Tez No: 318256
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde üretim sektöründe yaygın olarak kullanılan malzemelerin işlenebilirliği popüler araştırma konularındandır. Yeni teknolojiler ve üretim proseslerinin gelişmesi ile üretim süreçlerinde daha kısa zamanlarda daha kaliteli ve ucuz üretim yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Böylece rekabetin yüksek olduğu bu ortamda rekabet edebilir hale gelebilmek kolaylaşmaktadır. Bu çalışmada, kalıp uygulamalarında yaygın olarak kullanılan AISI D2 Soğuk İş Takım Çeliğinin delinmesinde oluşan kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü, delik daireselliği ve takım aşınma değerleri incelenmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. CNC delik işleme merkezinde kuru delme şartlarında yapılan delme işlemlerinde 5 mm çapındaki TiN, TiAlN, ve Fire kaplamalı takımlar kullanılmıştır. En iyi performans sırasıyla; en iyi sonuç Fire kaplamalı takımla elde edilmiş ve bunu ikinci olarak TiN kaplamalı takım, üçüncü olarak da TiAlN kaplamalı takım takip etmiştir. Ayrıca, kullanılan kesici takım türü, kesme hızı ve ilerlemenin delme performansında etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the machinability of the materials used in the manufacturing sector is popular research works. With the development of new technologies and manufacturing processes in production processes more than a short time has become possible to be able to produce high-quality and inexpensive. Thus, competition is high to compete in this milieu easier to come up. In this study, in mold aplications are widely used of AISI D2 Cold Work Tool Steel drilling cutting forces, surface roughness, circularity and tool wear values of the hole are examined and evaluated the findings. Dry drilling conditions, drilling operations in CNC machining center hole diameter of 5 mm TiN, TiAlN, and Fire-coated tools are used. Performance respectively the best tools, the best results were obtained and the Fire coated TiN coated tool in this second, third, it was followed by TiAlN coated tool. In addition, the type of cutting tool used cutting speed and progress in drilling performance was observed to be effective.