Yığma binaların performans analizi Sivas Suşehri Aşağısarıca İlköğretim Okulu örneği
Performance analyss of masonry buildings Sivas Suşehri Aşağisarica Primary School sample
- Tez No: 318259
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
YIĞMA BİNALARIN PERFORMANS ANALİZİ SİVAS SUŞEHRİ AŞAĞISARICA İLKÖĞRETİM OKULU ÖRNEĞİ(Yüksek Lisans Tezi)İsmail İsa ATABEYGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2011ÖZETÜlkemizde yığma yapılar, özellikle kırsal kesimde ve şehirlerin dış mahallelerindeki yapı stoğunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yapıların standart ve yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmemeleri durumunda depremden hasar görmeleri kaçınılmaz olmaktadır. Ülkemizde 2007 yılında yürürlüğe giren Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik uyarınca bir yapının güçlendirilmesine karar verilebilmesi için performansının değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu tez kapsamında, Sivas'ın Suşehri ilçesinde 1. Derece deprem bölgesinde yığma yapı olarak inşa edilmiş olan Aşağısarıca İlköğretim Okulu binasının deprem performans analizi 2007 Deprem Yönetmeliği esasları dikkate alınarak analitik yöntem ve StatiCAD-Yığma paket programı ile yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre yapının performansı değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında StatiCAD-Yığma hazır paket programı ile analitik hesap sonuçları da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE ANALYSS OF MASONRY BUILDINGS SİVAS SUŞEHRİ AŞAĞISARICA PRİMARY SCHOOL SAMPLE(M.Sc. Thesis)İsmail İsa ATABEYGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2011ABSTRACTMasonry buildings amount high percents of buildings especially in suburbs and rural settlements in Turkey. While masonry buildings are not constructed according to related standarts and regulations, it is inevitable that they are damaged by earthquake. To decide if a construction will be strenghten, it is necessary to ases it?s performance due to ?Regulations about Buildings that will Located at Earthquake Zones? which is come into force in Turkey by 2007.Within the scope of thesis earthquake performance analysis of Aşağısarıca Primary School which is have been achieved by StatiCAD-Yigma software and analytical method considering earthquake performance of structure have been evaluated by aid of results obtoived by analytical calculations and software. Also results of software and analytical calculations are compared and consistency observed.