Çeşitli su örneklerinde membran filtrasyon ve konvansiyonel yöntemlerle mikrobiyolojik kalite analizi ve antibiyotik dirençliliğinin saptanması
Membrane filtration and conventional methods in microbiological quality analysis of various water samples and determination of antibiotic resistance
  1. Tez No: 318273
  2. Yazar: NESLİHAN KAMANLI CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışmamızda, 13.08.2008-29.01.2010 tarihleri arasında, Ankara ilinden 250 su örneği (şebeke, kaynak, kuyu ve kaplıca suyu) toplanmıştır. 250 su örneğinde, membran filtrasyon ve konvansiyonel yöntemlerle toplam mezofilik aerob bakteri, toplam koliform, Escherichia coli, Enterococcus spp., Staphylococcus spp. ve Gram (-) fermentatif ve non-fermentatif bakteri sayımları tespit edilmiştir.İzole edilen 289 izolatın, Bergey's Manuel of Systematic Bacteriology'deki belitilen biyokimyasal testler ile, 153'ü (%52,9) koliform bakteri, 26'sı (%9) non-fermentatif ve fermentatif mikroorganizma, 34'ü (%11,7) Enterococcus faecium, 26'sı (%9) Enterococcus faecalis, 35'i (%12,1) Koagülaz Negatif Staphylococcus (KNS), 15'i (%5,2) Staphylococcus aureus olarak tanımlanmıştır. 289 izolatın, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik hassasiyet testleri yapılmıştır. Tüm izolatlarda bir veya birden fazla antibiyotiğe direnç tespit edilmiştir. 179 Gram (-) bakteri izolatında en yüksek direnç ampisilin, penisilin, seftriakson ve karbenisiline (%91,4-%100 arasında) bulunmuştur. 110 Gram (+) bakteri izolatında en yüksek direnç ise ampisilin, nalidiksik asit, oksasilin ve karbenisiline (%70,6-%100 arasında) karşı tespit edilmiştir.Araştırma sonuçlarımıza göre, membran filtrasyon metodunun, su örneklerinde bakteri sayımı ve tespitinde konvansiyonel yönteme göre daha basit ve pratik olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde insani tüketim amaçlı suların mikrobiyolojik kalite analizinde membran filtrasyon yöntemine geçilmesi önerilmektedir. Ayrıca tüm su örneklerinde mikrobiyal kontaminasyon düzeyinin yüksek olduğu ve ileriki zamanlarda halk sağlığı açısından ciddi problemler oluşturabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two hundred and fifty water samples (tap water, spring, well and spa water) were collected between 13.08.2008 and 29.01.2010 in Ankara. 250 water samples were analysed for total mesophilic aerobic bacteria, total coliform, Escherichia coli, Enterococcus spp., Staphylococcus spp. and Gram negative fermentative and non-fermentative bacteria the membrane filtration and conventional methods.Of the 289 isolated strains, 153 were (52,9%) determined as coliform bacteria, 26 (9%) as non-fermentative and fermentative microorganisms, 34 (11,7%) as Enterococcus faecium, 26 (9%) as Enterococcus faecalis, and 35 (12,1%) as coagulase negative Staphylococcus (CNS), 15 (5,2%) as Staphylococcus aureus according to Bergey?s Manuel of Systematic Bacteriology. Also the antimicrobial susceptibility to various antimicrobial agent of 289 microorganisms isolated from different water samples were tested with Kirby-Bauer disc diffüsion method. All isolates were resistant to one or more antibiotics. Among (179) Gram negative bacteria isolates, the highest resistance was found for ampicillin, penicilin, ceftriaxone, carbenicillin (from 91,4 % to 100%). Among (110) Gram positive bacteria isolates, the highest resistance was also found for ampicillin, nalidixic acid, oxacillin, carbenicillin (from 70,6 % to 100%).According to our result the membrane filtration method is a simple and efficient alternative method than conventional method for the enumeration of bacteria from various water samples. As a result it is recommended that membrane filtration method is useful for enumaration of microbiological quality analysis of Drinking and Using Water Regulation. Besides all water samples have been high microbial contamination and showed potantial hazardous for public health.