Verticut (kök havalandırma) makinesi tasarımı ve imalatı
Verticut (stem vent) machine of design and manufacturing
- Tez No: 318276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çim alanların bakımı büyük emek ve maliyet gerektirmektedir. Harcanan emek ve masrafların karşılığı ancak çim alanlarının uzun ömürlü oluşlarıyla sağlanabilmektedir. Buda çim alanları tesis edilirken toprak, drenaj ve sulama sistemlerinin uygun yapıda olması ve bakım çalışmalarında; çim kesim yüksekliği, ölü örtü temizliği havalandırma işlemi tekniğe uygun bir şekilde ve belirli aylarda belirli zaman aralıklarında yapılması gerekmektedir. Çim biçmenin yanı sıra toprağın drenaj ve geçirgenliğini artırmak için yapılan ölü ot temizleme yani havalandırma işlemini yapmak güzel görünümlü bir yeşil alan elde etmek için gerekli hale gelmiştir. Fakat ülkemizde çim alanlar için ayrılan bütçeler kısıtlı olduğundan çim alanı olan bir yer için çim makinesi bulundurmak şart haline gelmiştir ama verticut makinesi kullanmak daha yaygın hale gelmemiştir. Ayrı iki makine her zaman ayrı maliyetlere yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı değişik biçme özelliğine sahip bir çim biçme makinesi ve çim bıçaklarına göre tasarlanmış verticut bıçakları değişik bir şase, çim biçme makinelerinde kullanılan bir motordan farklı özelliklerde bir motor, değişik bir kol, stop, üfürme sistemi kuvvetli bir şase dizaynı, tekerlekleri diğer makinelerde kullanılana göre farklı şişme teker, kolay sağlanabilen ilk hareket sistemi ile hem çim biçme hem verticut yapma ve sadece çim biçme özelliklerine sahip bir makine prototipinin imalatı yapılmıştır. Yapılan imalat farklı alanlarda normal bir çim biçme makinesi ile yan yana olan arazilerde hem çim biçme özelliği hem verticut özelliği ve sadece çim biçme özelliği ile biçimden önce alan fotoğraflandırarak sonra ilk biçimde ortaya çıkan farkı fotoğraflanarak göz önüne serilmiştir. Aynı alan yine gözlemlenerek haftalar sonra tekrar fotoğraflandırılarak imalatı yapılan makinenin biçim kalitesi ve çimdeki kardeşlenme sayısını ortaya çıkarmıştır. En son deney olarak kalıp kesme makinesi ile çim çıkartılarak kendi makinemizle yapılan biçim ve klasik makine ile yapılan biçimi arasındaki farkı çimin toprak bölgesinden kaldırılarak resimlerle ortaya konulmuştur. Bu deneylerden sonra imalatı yapılan makinenin hem çim biçme hem verticut yapma ve sadece çim biçme özelliğinin klasik makinelere nazaran daha kaliteli çimler ortaya çıkardığı anlaşılmıştır. Kullanıcı ve maliyet açısından farkları ise tezde detaylı olarak göz önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
he maintenance of the grass areas needs a great effort and cost. These efforts and costs should result in long-lasting grass. This case requires that soil, drainage and sprinkler system should be in proper structure while constituting grass areas. The grass cut height, cleaning of dead grass and airing should be made technically and at certain intervals.On the other hand, cleaning the dead grass, in other words airing the grass, which is made in order to increase drainage and transmittance, is necessary for obtaining good-looking green grass. But in our country it is essential to have a lawn mover for the grass areas as budget of grass areas is limited but verticut hasn?t been so common yet. Two separate machines always cause two different costs.Because of this reason, a lawn mower blades which have different mowing styles and verticut knives which have been designed according to lawn mover blade, a different chassis, a different motor which has different features from the motor which has been used in lawn mowers, a distinct handle, a stop, a chassis design whose blowing system is strong, usual pneumatic tires which are different from the others and a machine prototype have been produced which has features of both lawn mowing and verticut at the same time and just lawn mowing with easy-provided first mobility system. The difference between an ordinary lawn mower and the machine which has features of both verticut and lawn mowing is clear with the photographs taken before cutting and after cutting by both machines in the areas side by side. The machine?s mowing quality has appeared and grass has increased in numbers by observing the same area again and taking photographs. Lastly the photographs which are taken from grass? soil show us the difference between our machines?s mowing and a classical machine?s mowing by taking out the grass with a die-cutting machine. After these experiments it has been understood that the machine?s mowing and verticut at the same time and just moving at a time reveals more qualified grass than the classical machines. The differences in terms of users and costs have been unfolded in the study in detail.