dsPIC tabanlı interleaved dönüştürücü
dsPIC based interleaved converter
- Tez No: 318277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Anahtarlamalı DA-DA dönüştürücüler, yüksek frekansta yapılan anahtarlama sebebiyle bir elektro manyetik girişm (EMI) kaynağıdır. Ayrıca yüksek frekansta yapılan anahtarlama, mevcut güç anahtarlarının değerleri ve standart yüksek frekanslı nüve malzemeleri gibi kısıtlamalar ulaşılabilecek en yüksek tasarım gücünün belirlenmesinde etkili olur. Yüksek güçlere ulaşabilmek için ise özel üretilmiş nüveler ile çok sayıda paralel çalışan güç anahtarları gerekir. bu durumda ise verim düşer, üretim maliyeti artar, cihaz boyutları büyür ve dengeli bir ısıl dağılım sağlanamaz.Bu çalışmada kademe sayısına bağlı olarak daha düşük anahtarlama frekanslarında çalışabilen, faz kaydırma tekniği uygulanarak toplam anahtarlama frekansı etkisini dört katına çıkaran ve akım ihtiyacına göre uygun sayıda paralel çalışabilen sıralı azaltan dönüştürücünün önce Simulink ortamında benzetimi yapılmış ve denetleyici olarak kullanılan 16 bit' lik dsPIC30F2020 işlemcisi ile uygulaması gerçekleştirilmiştir. Benzetim ve uygulamadan elde edilen sonuçlar sıralı azaltan dönüştürücü yapısının klasik azaltan dönüştürücü yapısına göre üstünlükleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Switched DC-DC converters are an electro-magnetic interference (EMI) sources due to high frequency switching. Furthermore the high frequency switching, standart high frequency core materials and power switching devices limit the converter output power. Thus, specially produced magnetic cores and a number of parallel connected switches are required to achieve high power levels. Consequently efficiency decreases, production cost ans size increase, and also a balanced thermal distribution cannot be achieved.In this study, firstly interleaved buck converter is simulated in Simulink environment then implemented with 16 bit dsPIC30F2020 microcontroller. Proposed interleaved buck converter can operate as a single converter or interleaved converter mode and shares the load current, and operates at low switching frequency levels according to step number and increase the switching frequency effect up to four times. the advantages of the proposed converter structure have been presented by comparing the simulated and experimental results with a traditional buck converter.