UV tekniği kullanılarak agarose biojellerin faz geçişlerinin incelenmesi
Investigation of phase transition of agarose biogels by using UV technique
  1. Tez No: 318328
  2. Yazar: ÖMER BAHADIR MERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, fiziksel bağlı agarose biojellerin jelleşme süreci ve farklı konsantrasyonlarındaki faz geçişleri foton geçirme tekniği kullanılarak incelendi. Yapılan deneylerde üç farklı agarose malzemesi kullanıldı. Type 1-B (Sigma A0576) için sekiz (30, 50, 75, 100, 150, 200, 300 ve 400 mg), Type 2-A (Sigma A9918) için yedi (30, 50, 75, 100, 150, 200 ve 300 mg) ve Low Melting Point (Sigma A9414) içinde yedi (50, 75, 100, 150, 200, 250 ve 300 mg) farklı konsantrasyonda agarose jel örnekleri hazırlandı.Her üç agarose malzemesi için yapılan deneylerde sol-jel ve jel-sol sıcaklıklarını (Tsg ve Tgs) ve aktivasyon enerjilerini (?Esg ve ?Egs) belirlemek için sıcaklığa bağlı olarak örnek üzerinden geçen ışık şiddeti Itr kullanılmıştır. Sol-jel ve jel-sol geçiş aktivasyon enerjileri Arrhenius tipi ifadelerden yararlanılarak hesaplanmıştır.Yapılan deneylerin tümünde sol-jel ve jel-sol faz geçişleri arasında bir histerisis (gecikme) gözlenmiştir. Deney sonuçları karşılaştırmalı ve grafiksel olarak verilmiştir. Elde edilen sonuçların diğer deneysel tekniklerle yapılan benzer çalışmalarla uyum içinde oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, gelation processes of agarose biogels and their phase transitions are examined by using photon transmission techique. In experiment three different agarose materials are used. For Type 1-B (Sigma A0576) eight (30, 50, 75, 100, 150, 200, 300 and 400 mg), for Type 2-A (Sigma A9918) seven (30, 50, 75, 100, 150, 200 and 300 mg) and Low Melting Point (Sigma A9414) seven (50, 75, 100, 150, 200, 250 and 300 mg) different concentration agarose gel samples are prepared.Temperature dependent transmitted light intensity, Itr is used to determine the sol-gel and gel-sol temperature (Tsg and Tgs) and transition activation energies (?Esg and ?Egs) for all samples. Gel-sol and sol-gel activation energies are calculated by using Arrhenius type equlation.In all experimental results, a hysteresis is observed between sol-gel and gel-sol transitions. Experiments results are given comparatively and graphically. It is observed that the our results are accordant with the other similar experimental techniques in similar studies.