Karbon elyaf hasarlarının elektriksel yöntemlerle tespiti
Determination of carbon fiber damages with electrical methods
- Tez No: 318341
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Karbon elyaf, çeliğe göre üç kat daha dayanıklı, beş kat daha hafif yapısının yanında, yüksek sıcaklık ve kimyasallara karşı gösterdiği direnç ile çağımızın en gelişmiş malzemelerindendir. Günümüzde uzay, havacılık, savunma ve silah sanayinin yanı sıra inşaat sektöründe de karbon elyaf kullanımı tercih edilmektedir.Karbon elyafi kompozit malzeme üretiminde önemli bir yer tutar. Sürekli karbon elyafın kullanıldığı elyaf sarma yöntemi ile imalatta, Elyaf Sarma Teknolojisi (Filament Winding-FW) kullanılır. Bu yöntemde, sarım esnasında elyaf kırılmalar sıkça görülen bir sorundur.Çalışmada, tork kontrollü bir ön gerilme sisteminden geçen karbon elyafın uğradığı hasar, DC direnç ölçümü yöntemiyle tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ön gerilme sisteminden geçen karbon elyaf numunelerinin, çekme mukavemetlerinin ölçülmesiyle de desteklenmiştir. Çalışmada alınan veriler, parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel değerlendirmelerle de yorumlanmıştır.Bu çalışmada tasarlanan sisteminde, pozisyon kadar sarım kuvveti de önemli olduğundan, tork kontrollü öngerilmeye sahip, DC direnç ölçüm yöntemiyle tahribatsız hasar analizi yapan, hasar yerini milimetrik olarak belirleyen ve sarımı izleme ekranına yansıtan cihaz üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon fibre is one of the most developed malterials of today with the resistance it presents against high temperatures and chemicals besides the facts that it is three timesstronger and five times lighter than steel. Utilization from carbon fibre is preferred in constructions sector besides space, aeronautics, defence and weapon industries today.Carbon fibre takes an important place in composite material production. In manufactures with filament winding method where carbon fibres are always in use, Filament Winding (FW) technology is used. In this method, fibre breaking duringwinding process is a frequently experienced problem.In this study, the loss of resistance that the carbon fiber is subjected to during passing through pre-tensioning system is designated by DC resistance measurement.The results obtained have also been supported by measurement of tensile strengths of carbon fiber samples passing through pre-tensioning system. Data obtained in this study are interpreted also with parametric and non-parametric statistical evaluations.Since winding strength is as important as the position in the system designed in this study, a device which has a torque controlled pre-tensioning, performs nondestructive failure analysis via DC resistance measurement method, ascertains the location of failure millimetrically and monitorises the winding is considered.