Kişisel sağlık bilgi yönetimi ve kişisel sağlık yönetimi asistan tasarımı
Personal health information management and the design of personal health management assistant
- Tez No: 318351
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Birleşmiş Milletler tarafından kronik hastalıklar 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Kronik hastalık yükü, tüm dünyaya paralel olarak Türkiye'de de artarak, sağlık sisteminin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Kronik hastalık yönetiminde bütünleştirilmiş sağlık hizmetleri olmadan yüksek performanslı, sürdürülebilir bir sağlık hizmeti sunulması mümkün görünmemektedir. Geleneksel hastane merkezli ve reaktif sağlık hizmeti sunum modelinden birey-merkezli ve önleyici bir modele geçiş yapmak gerekmektedir.Bu çalışmada, kronik hastalıkların birey-merkezli ve önleyici yaklaşımla yönetimini sağlamak adına sağlık hizmetlerini hastane dışına çıkararak evlere getirmeyi ve bireylerin hayatlarının içine yerleştirmeyi hedefleyen ve bünyesinde yeni nesil e-Sağlık sistemleri olarak nitelendirilen giyilebilir, takılabilir ve taşınabilir sistemler ve teknolojileri barındıran Kişisel Sağlık Sistemlerine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın genelinde hasta güçlendirme ve kişisel sağlık bilgi yönetiminin altı çizilmiş; uygulama olarak, diyabetli bir bireyin kendi hastalığını yönetmesi sürecinde kendisine yardım edecek taşınabilir, zeki ve uyarlanabilir bir kişisel sağlık asistanı uygulaması tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Both World Health Organization and United Nations declared chronic diseases as the most important health issue for the world in the 21st century. Burden of chronic diseases is also important in Turkey and threatens the sustainability of the healthcare system. Integration of healthcare systems is necessary to overcome of the burden of chronic diseases. Patient-centered healthcare models must be used. A paradigm shift from the traditional hospital-centered and reactive healthcare delivery model toward a person-centered and preventive one is required.In this study, in order to provide the management of chronic diseases with person-centered and preventive approach, attention is drawn to Personal Health Systems that aim to take healthcare services out of the hospital and bring them into the lives of individuals and contain wearable, pluggable and portable systems and technologies which are qualified new generation e-Health systems. Patient empowerment and personal health information management is highlighted throughout the study; as an application a portable, intelligent and adaptable personal health assistant is designed that help people with diabetes better manage their condition.