2,4-D (2,4-Diklorofenoksi) asetik asit ve türevleri ile Bisfenol-a (bis-a) ve Fosfinotrisin (PPT)'in su pireleri Daphnia magna (Straus, 1820) (Cladocera, Crustacea) üzerine akut toksik etkilerinin belirlenmesi
2,4-D (2,4-Dichlorophenoxy) acetic acid and derivatives with Bisphenol-A (Bis-A) and Fhosphinotricin (PPT) the water flea Daphnia magna (Straus, 1820) (Cladocera, Crustacea) on the toxic effects of acute determination
- Tez No: 322971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bitkide büyüme düzenleyicilerden 2,4-Diklorofenoksiasetik asit (2,4-D) ve türevlerinden 2,4-D Isooktilester (2,4-D Ester) ve 2,4-D Dimetilamin (2,4-D Amin) iyi bilinen yapay oksinlerdendir. Bu maddeler seçici herbisit (yabancı ot öldürücü) etkisi göstermektedir.Fosfinotrisin (PPT) ise bakteri, bitki ve hayvan hücrelerinde glutamin sentaz enzimlerini inhibe ettiğinden herbisit olarak kullanılmaktadır. Bisfenol-A (BPA) plastik üretiminde kullanılan karsinojen bir maddedir.Bu çalışmada, 2,4-D ve türevleri ile Fosfinotrisin ve Bisfenol-A'nın akuatik ekosistemlere karıştığında Daphnia magna (Straus,1820) (Cladocera, Crustacea) üzerine nasıl etki edeceğini araştırmak için 24 saatlik EC50 değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ön denemeler sonunda her bir kaptaki hareketli D. magna bireyleri sayılmış, ortamın hafifçe karıştırılmasını takiben ölü bireyler dikkate alınarak, hareketsizlik yüzdesine; %0 - %100 karşılık gelen derişimler belirlenmiştir. Kontrol gruplarıda kullanılarak bu kimyasalların 24 saatlik EC50 değeri periyodik olarak belirlenmiştir.Kullanılan bu maddelerin 24 saatlik EC50 değerleri sırasıyla; D. magna bireylerinde probit analiz yöntemine göre 2,4-D için; 462,3 mg/l (346,36?636,42), 2,4-D Ester için; 2,4 mg/l (0,69?4,10), 2,4-D Amin için; 199,3 mg/l (146,94?266,095), BPA için; 6,682 mg/l (5,872?7,446), PPT için; 65,78 mg/l (33,872?444,371) bulunmuştur.Ayrıca Behrens-Karber yöntemi ile 24 saatlik EC50 değerleri 2,4-D 694,72 mg/l, 2,4-D Ester 7,7 mg/l, 2,4-D Amin 423,5 mg/l, BPA için; 7,7 mg/l, PPT için; 94,71 mg/l olarak saptanmıştır. Bu maddelerin konsantrasyondaki farklılıklara göre D. magna bireylerinin davranışlarında su yüzeyinde kalma, parçalanmalar ve ölüm gibi önemli değişiklikler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2,4-Dichlorophenoxyacetic acid, which is classified as an auxin that regulates growth in plants, and its types 2,4-D Isooktilester (2,4-D Ester) and 2,4-D Dimetilamin (2,4-D Amin) are artificial auxins. They function as selective herbicide.Phosphinotricin (PPT), on the other hand, inhibits glutamin sentaz enzymes in bacteria, plant and animal cells. Bisfenol-A (BIS-A) is a carcinogen and is used in the production of plastic.This study aimed to determine the 24-hour EC50 values in order to find out the effects of 2,4-D and varieties and other chemicals, which are used in agricultural and industrial fields and enter the aquatic ecosytems, on Daphnia magna (Straus, 1820) (Cladocera, Crustacea). After the pre trials, the active D. magna individuals in each pot were counted and the medium was slightly mixed. The dead ones were taken into consideration and the concentrations in the %0 - %100 mobility range were determined. The 24 hour EC50 values were determined periodically with using control groups.The 24- h EC50 value of 2,4-D on D. magna was found to be 462.3mg/l (346.36?636.42), 2,4-D ester 2,4mg/l (0.69?4.10), 2,4-D amine 199.3mg/l (146.94?266.095), BIS-A 6.68mg/l (5.872?7.446), PPT 65.78mg/l (33.872?444.371) according to Probit Analysis.Besides, the 24- h EC50 values obtained using Behrens Karber are results were obtained close to Probit Analysis.