Bishop çatıya göre sabit genişlikli timelike eğriler
Timelike curves of constant breadth according to bishop frame
- Tez No: 414300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KOCAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bishop çatısına göre karakterize edilen uzay eğrileri ile ilgili olan bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, bu çalışmada sözü geçen kavramlara ait temel tanımlar, sağlanması gereken şartlar verilmiştir. Ayrıca Öklid 3-uzayı ve Minkowski 3-uzayı tanımlanmış ve bu uzaydaki eğrilerin Bishop çatısı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, R. L. BISHOP un ''There is more than one way to frame a curve'' adlı makalesinin çevirisi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, M. K. KARACAN ve B. BÜKCÜ nün ''Bishop frame of the timelike curve in Minkowski 3-Space'' isimli makalesinin çevirisi yapılmıştır. Dördüncü bölümde de Minkowski 3-Uzayında Bishop çatısına göre sabit genişlikli timelike eğrilerle ilgili diferensiyel karakterizasyonlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is related to the space curves characterized by Bishop frame consists of four sections. In the first section, some basic definitions and conditions mentioned in the study are given. Furthermore, Euclidean Space and Minkowski 3-Space are defined and informations about the curves in Minkowski 3-space and their Bishop frames are given. In the second section, R. L. BISHOP's article on ''There is more than one way to frame a curve'' has been translated. In the third section, M. K. KARACAN and B. BÜKCÜ's article on ''Bishop frame of the timelike curve in Minkowski 3-Space'' has been translated. In the fourth section, the differential equations characterizing timelike curves of constant breadth according to Bishop frame in Minkowski 3-space are given.