Investigation of dosimetric properties and kinetic parameters of cu and pr doped Sr2P2O7
Bakir ve kurşun katkilanmiş Sr2P2O7?nin dozimetrik özelliklerinin ve kinetik parametrelerinin araştirilmasi
  1. Tez No: 318414
  2. Yazar: MUSTAFA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NECMEDDİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, bakır ve kurşun elementleri ile katkılanmış Sr2P2O7 materyalinin dozimetrik özellikleri ve kinetik parametreleri araştırılmıştır. Saf Sr2P2O7 ile yapılmış çalışmalar, bu malzemenin 100 0C civarında bir ışıma tepesine sahip olduğunu göstermektedir. Halbuki, Cu ve Pr katkılanmış Sr2P2O7 malzemesinin 100 ve 200 0C civarında iki ışıldama tepesine sahip olduğunu göstermektedir. 200 0C civarındaki TL ışıma tepesinin detaylı dozimetrik çalışması bu malzemenin radyasyon doz okumalarında kişisel dozimetre olarak kullanmaya aday bir malzeme olduğunu göstermiştir. Sr2P2O7:Cu,Pr malzemesinin kinetik parametreleri doz eklenmesi (AD), TM -TS, tekrarlanabilir ilk yükselme (RIR), Pik şekli (PS) ve bilgisayar yöntemli katlanmış eğrilerin ayrıştırılması (CGCD) metotları kullanılarak analiz edildi. Doz ekleme yöntemi bu malzemenin ışıma piklerinin birinci dereceden kinetik mertebeye sahip olduğunu göstermesine rağmen diğer metotlar her iki ışıma tepesinin de genel dereceden kinetik mertebeye sahip olduklarını göstermektedir. Sıcaklık ile yayım spektrumundaki değişimler, kendi kendine soğurma, termal sönümleme gibi nedenlerden farklı teknikler ile elde edilmiş kinetik parametre sonuçları arasında tam bir konsensüs ve uyuşma görülememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the TL dosimetric properties and kinetic parameters of Cu and Pr-doped Sr2P2O7 were investigated. The investigations on pure Sr2P2O7 were indicated that it has one glow peak around 100 0C. On the other hand, it was observed that the Cu and Pr doped Sr2P2O7 has two glow peaks around 100 0C and 200 0C. The detail dosimetric studies of glow peak around 200 0C were shown that this material can be one of the promising TLD material for dosimetric applications, i.e., personal dosimeter. The kinetic parameters of Sr2P2O7:Cu,Pr were analyzed by different methods such as additive dose (AD), TM -TS, repeteated initial rise (RIR), peak shape(PS) and computer glow curve deconvolution (CGCD). The additive dose technique was indicated that the kinetic orders of glow peaks of this sample were described with first-order kinetics. But the other methods were indicated that they have general-order kinetics. The results were shown that there is no good agreement and consensus between the kinetic parameters by various techniques due the variation in the emission spectrum of this sample with temperature, self-absorption and thermal quenching.