The effect of oregano and rosemary essential oils on shelf life of pistachio nut puree
Kekik ve biberiye uçucu yağlarinin fıstık füresinin raf ömrüne etkisi
  1. Tez No: 318413
  2. Yazar: EDA ADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada farklı bitkilerden elde edilen uçucu yağların fıstık füresinin raf ömrünü uzatmadaki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Hızlandırılmış Raf Ömrü Testlerinden (HRÖT) biri olan Ransimat metodu kekik ve biberiye uçucu yağlarının fıstık püresinin oksidatif stabilitesi üzerine etkisi incelenmek üzere kullanılmıştır. Bütillendirilmiş hidroksianisol ve kontrol örnekleri karşılaştırma için kullanılmıştır. Uçucu yağlar 150, 300 ve 600 ppm ve BHA 150 ppm konstantrasyonlarda fıstık pürelerine eklenmiştir ve induksiyon süreleri Ransimat cihazında 3 farklı sıcaklıkta (110, 120 ve 130°C) ölçülmüştür. Uçucu yağ içeren örneklerin yağ oksidasyonuna karşı koruyucu etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of adding essential oil from different plants on prolonging shelf life of pistachio puree was investigated. For this purpose, Rancimat Method, which is one of Accelerated Shelf-Life Test (ASLT) method, was used to determine the effect of oregano (OO) and rosemary (RO) essential oils on the oxidative stability of pistachio puree. Butylated hydroxyanisole (BHA) and control sample was used for the comparison. 150, 300 and 600 ppm and 150 ppm concentrations were used for essential oils and synthetic antioxidant, respectively. The conductivity was followed at three temperatures, 110, 120 and 130ºC, with the addition of essential oils and BHA to pistachio puree during ASLT. Pistachio puree with essential oils showed protection against the lipid oxidation process.