Calculation of stopping powers for positrons through matter
Madde içinde, pozitronun durdurma gücünün hesaplanması.
  1. Tez No: 318461
  2. Yazar: FATİH ETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, beş farklı formül kullanılarak, pozitronun , Al, Si, Ag, Cu, ve Pb elementleri içinde durdurma gücü hesaplandı.Bu formüllerin bazıları teorik, bazıları ise deneyseldir. Pozitronun durdurma gücü için, kesin bir sonuç elde etmek zordur. Bundan dolayı,elemenlerin içinde, deneysel formüller elde etmek için ve pozitronun durdurma gücünü tahmin etmek için, birçok araştırmacı tarafından girişimlerde bulunulmuştur. Şu tesbit edilmiştir ki, her metod, uygun sonucu pozitronun enerji aralığına bağlı olarak vermektedir.Pozitronun durdurma gücünün, radyasyon dozimetrisinde, geniş bir uygulama alanı vardır. Bu taneciğin madde içindeki menzili ve durdurma gücünün bilinmesinin uygulama alanları vardır. Bunlar; biyolojik etkiler, radyasyonun zararı-doz oranları ve bir malzemenin çeşitli derinliklerdeki enerji kaybıdır. Ayrıca tespit sistemlerinin dizaynında, radyasyon teknolojisinde, yarı iletken dedektörlerde, korunmada ve hedef malzemenin uygun kalınlığını seçiminde de, pozitronun durdurma gücünden faydalanılır.
Özet (Çeviri)
In this work, the stopping power of the positron in Al, Si, Ag, Cu, and Pb elements were determined by using different methods. It is difficult to obtain the exact result of stopping power for the positrons. Hence many attempts have been done by the researchers to obtain empirical formulations to estimate the stopping powers of the positron in the elements. It was found that each method provides a proper result depending on the the energy range of the positron.Stopping power of the positron have a wide application in radiation dosimetry.. The knowledge of the ranges and stopping powers of this particle in matter has useful applications for the study of biological effects, radiation damage dosoge-rates and energy dissipation at various depths of an absorber. It has also useful applications in the design of detection systems, radiation technology, semi-conductor detectors, shielding and choosing the proper thickness of the target.