Amonyak/su ile çalışan soğurmalı soğutma sisteminin termodinamik analizi ve ısıl süreçlerdeki tersinmezliklerin belirlenmesi
Thermodynamic analysis of an aqua-ammonia absorption refrigeration system and determination of irreversibilities on thermal processes
  1. Tez No: 7373
  2. Yazar: ADNAN SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
11 AMONYAK/ SU İLE ÇALIŞAN SO?URMALI SO?UTMA SİSTEMİNİN TERMODİNAMİK ANALİZİ VE ISIL SÜREÇLERDEKİ TERSİNMEZLİKLERİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Adnan SÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada, amonyak soğutuculu, su soğuruculu so ğutma sisteminin termodinamik analizi yapılmış ve ısıl süreçlerdeki tersinmezlikler belirlenmiştir. Soğurmalı soğutma sistemi, ayırıcı, yoğuşturucu, buharlaştırıcı, soğurucu, pompa ve genleşme vanaları ile karışım ve soğu tucu ısı değiştirgecinden oluşur. Analizde ayırıcı çıkı şındaki buharın ayırıcı sıcaklığında ve kütle derişirainin 0,999 olduğu varsayılmıştır. Ayrıca buharlaştırıcı çıkı şındaki karışımın buhar fazında ve buharlaştırıcı sıcak lığında olduğu kabul edilmiştir. Sistemi oluşturan birim ler arasındaki borulardaki basınç kayıpları literatürde verilen yaklaşımlar kullanılarak hesaplanmıştır. Isı de ğiştirgeçlerinin etkinlikleri dikkate alınarak akışkanla rın ısı değiştirgeçlerinden çıkış sıcaklıkları belirlen miştir. Analizi yapılan soğutma sisteminde yoğuşturucu ve soğurucudan çekilen ısının kullanılmadığı varsayıla rak çevreye atılan bu ısının işlerliği ihmal edilmiştir. Bunun yanında genleşme vanalarmdaki makaslama süreçle rindeki işlerlik kayıpları da analizde dikkate alınmamış tır. Sistemin dolaşım oranı, etkinliği, işlerlik etkinli ği ve toplam işlerlik kaybı ile her birimdeki boyutsuz işlerlik kayıpları hesaplanmıştır. Boyutsuz işlerlik ka yıplarının parametrelerle değişimleri incelenerek uygun birimler..ve geliştirilmesi gereTcen birimler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ur THERMODYNAMIC ANALYSIS OF AN AQUA-AMMONIA ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEM AND DETERMINATION OF IRREVERSIBILITIES ON THERMAL PROCESSES (M.Sc. Thesis) Adnan SÖZEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1989 ABSTRACT In this study thermodynamic analysis of an aqua- ammonia absorption refrigeration system is performed and irreversibilities on the thermal processes are determined. The aqua- ammonia refrigeration system consists of an generator, condenser, evaporator, absorber, circulation pump with mixture and refrigerant heat exchangers. In the analysis it is assumed that at the generator outlet the ammonia concentration is 0.999 and the vapor is at generator temperature. Moreover it is assumed that at the evaporator outlet the mixture is in vapor state and the vapor is at evaporator temperature. The pressure drop in the pipes between some components of the system are considered using the relations given in literature. It is assumed that the amount of heat extracted from the condenser and absorber of the refrigeration system is not used and the exergy of heat exchange with the environment is neglected for these components. The exergy loss in the expansion valves of the system are disregarded. In the analysis the coefficient of performance, circulation ratio, exergetic coefficient of performance, nondimensionalT exergy loss- cofi: each component and nondimensional total exergy loss of the system are calculated. Variation of the nondimensional exergy loss of each component with the parameters are investigated and the efficient and unefficient components are discussed.