EPPG ve nano-metal yüklü EPPG elektrotların mikrobiyal elektrolizdeki etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the effects of EPPG and nano-metal doped EPPG electrodes on microbial electrolysis
- Tez No: 318495
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kenar düzlem pirolize grafit (Edge plane pyrolytic graphite, EPPG) materyallerinin Pt ve Ni yüklenmiş farklı kombinasyonları mikrobiyal elektroliz düzeneğinde katot olarak kullanılarak hidrojen gazı çıkışı üzerine etkileri kıyaslanmıştır. Katot olarak kullanılan Pt ve Ni yüklü EPPG elektrotlar elektrolitik kaplama tekniği ile hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrotların yüzeyleri deneylerden önce elektrokimyasal olarak karakterize edilmiştir. Shewanella oneidensis MR-1 saf bakteri kültürünün ekzoelektrojenik bakteri olarak kullanıldığı deneylerde, bakteri kültürünün sürdürülebilirliğini sağlayan besi ortamıyla birlikte karbon kaynağı olarak 2,0 g/L glukoz içeren standart elektroliz çözelti kullanılmıştır. Bu standart elektroliz çözeltisinin mikrobiyal elektrolizi, çalışma elektrotu (anot) olarak EPPG'nin, karşı elektrot (katot) olarak sırasıyla EPPG, Pt yüklü EPPG ve Ni yüklü EPPG elektrotlar ile kombine edildiği üç ayrı sistemde 0,5V; 0,7V ve 1,0 V uygulama potansiyellerinde gerçekleştirilmiştir. Farklı potansiyellerde elde edilen H2 gazı miktarları göz önünde bulundurularak her elektrot kombinasyonu için maksimum H2 gazı miktarları hesaplanmıştır. Deneylerin sonucunda maksimum etkinlik gösteren elektrot kombinasyonu anot olarak EPPG, katot olarak Pt yüklü EPPG'nin kullanıldığı kombinasyon olarak belirlenmiştir. Bu kombinasyonun kullanıldığı deneylerde elde edilen H2 gazı miktarı 0,7V optimum uygulama potansiyelinde 13,4±1,67 mmol ve hidrojen verimi 2,44molH2/molglukoz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study different combinations of Pt and Nickel doped EPPG (Edge Plane Pyrolyzed Graphite) and EPPG electrodes were used as cathode in microbial electrolysis cell and effects on hydrogen gas production of each electrode combination were compared. Pt and Ni doped EPPG electrodes were prepared by electrodeposition. Surfaces of the electrodes were characterized electrochemically before the experiments. Shewanella oneidensis MR-1 was used as exoelectogenic bacteria in microbial electrolysis and 2,0 g/L glucose was used as substrate in electrolyte solutions. Microbial electrolysis experiments were performed at 0,5V, 0,7V and 1,0V applied potentials for each electrode combination. Considering the volume of Hydrogen gas produced at the end of the experiments, maximum hydrogen gas amount was calculated for each electrode combination. The combination in which EPPG was used as anode and Pt doped EPPG was used as cathode, was the most effective combination on hydrogen production with a hydrogen amount of 13,4±1,67 mmol at 0,7V applied potential. The hydrogen yield was 2,44molH2/molglucose.