Mikrobiyal elektroliz ile hidrojen üretiminde farklı ekzoelektrojenik bakteri kombinasyonlarının olası sinerjik etkilerinin incelenmesi
Investigation of possible synergic effects of different exoelectrogenic bacteria combinations on hydrogen production via microbial electrolysis
  1. Tez No: 275574
  2. Yazar: AYŞE BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERBATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Shewanella oneidensis MR-1 ve Geobacter metallireducens saf bakteri kültürleri ile anaerob çamur ve standart bir çözelti (glukoz (60 g/L), peptone (10 g/L), maya ekstraktı (0,6 g/L), MgSO4.7H2O (0,25 g/L), K2HPO4 (1 g/L), KH2PO4 (1 g/L), L-cysteine HCl.H2O (0,1 g/L) ve NaCl (2 g/L)) kullanılarak 0,5; 0,7 ve 1,0 V uygulama potansiyellerinde mikrobiyal elektroliz ve fermantasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyal elektroliz hücresi tek odalı ve özel olarak tasarlanmıştır. Mikrobiyal elektroliz deneyleri 300 rpm karıştırma hızında iki farklı sıcaklıkta (30 ve 35 ºC) ve 19 saat süre ile gerçekleştirilmiştir. Deneylerde platin gauze (anot ve katot Pt gauze) ve EPPG (anot EPPG, katot %5 Pt yüklü EPPG) elektrotlar kullanılmıştır. Shewanella oneidensis MR-1 ve Geobacter metallireducens saf bakteri kültürlerinin karışımı, anaerob çamur ve standart çözelti kullanılarak Pt gauze elektrotlar ile 0,5 V uygulama potansiyelinde yapılan mikrobiyal elektrolizde 1405 ml gaz elde edilmiştir. Bu gazın bileşimindeki hidrojen miktarı %37,2'dir. Geobacter metallireducens saf bakteri kültürü, anaerob çamur ve standart çözelti kullanılarak EPPG elektrotlar ile 0,5 V uygulama potansiyelinde yapılan mikrobiyal elektrolizde ise 1220 ml gaz elde edilmiştir. Bu gazın bileşimindeki hidrojen gazı miktarı ise %42,22'dir. Deneylerde gaz bileşiminde hidrojenin yanı sıra CO2 gazı da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microbial electrolysis and fermentation experiments were performed at 0.5; 0.7 and 1.0 V application potentials using Shewanella oneidensis MR-1 and Geobacter metallireducens bacteria cultures in presence of anaerobe sludge and a standard solution (glucose (60 g/L), peptone (10 g/L), yeast extract (0,6 g/L), MgSO4.7H2O (0,25 g/L), K2HPO4 (1 g/L), KH2PO4 (1 g/L), L-cysteine HCl.H2O (0,1 g/L) ve NaCl (2 g/L)). The cell used in microbial electrolysis was set up in one compartment with a special design. The experiments were carried out at two different temperatures (30 and 35ºC) via continuously mixing in 300 rpm for 19 hours. The electrodes used in these experiments were Pt gauze as anode and cathode; EPPG as anode and 5%Pt doped EPPG as cathode. The microbial electrolysis of Shewanella oneidensis MR-1 and Geobacter metallireducens mixture by using Pt gauzes electrodes at 0.5 V potential produced 1405 ml of gas mixture which composed of 37.2% of hydrogen. When same experiments were perfomed with Geobacter metallireducens bacteria culture using EPPG electrodes, 1220 ml of gas mixture that consisted of 42.2% of hydrogen were generated. The rest of gas composition in all electrolysis experiments was CO2.