Baş boyun kanserleri tedavisinde konvansiyonel ve konformal radyoterapi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional and conformal radiotherapy techniques in head and neck cancer treatment
- Tez No: 312739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİÇSÖNMEZ, PROF. DR. ERGÜN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Baş boyun kanserleri çeşitli faktörlerin etkisi altında oluşabilmekte olup yaklaşık olarak tüm vücut kanserlerinin %10'unu oluştururlar. Baş boyun kanseri tedavisinde radyoterapinin önemli bir yeri vardır.Tedavide kullanılan radyoterapi teknikleri çeşitlidir. Kullanılan tekniğe bağlı olarak değişen hacimlerde sağlam doku da ışınlanır. Sağlam dokulardaki ışınlamalar hastanın yaşam kalitesini etkileyen sonuçlar doğurabilir. Hedef tümör hacmini en homojen ve en etkin şekilde ışınlarken tümör çevresi normal dokuların radyasyon hasarını en aza indirgemek için çeşitli teknikler geliştirilmektedir. Son yıllarda üç boyutlu konformal ve yoğunluk ayarlı radyoterapi teknikleri donanımlı merkezlerde artarak kullanılmaktadır.. Bu nedenle bu çalışma önem taşımaktadır.Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 10 baş boyun kanseri hasta üzerinden çalışılmış, çalışmada fizik konularının yanı sıra tıbbi uygulamalara yönelik bilgilerde verilmiştir.Bu hastalara Plan 1- konvansiyonel foton + elektron, plan 2- 3D konformal foton + elektron ve plan 3- 3D 6 alan foton planlamaları uygulanmıştır. Tedavi planlama sisteminde tüm hastalar ve tüm tekniklerin DVH' ları çizdirilmiş ve buradan elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Kritik organlar ve hedef organların aldığı doz değerleri(cGy) karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kritik organlarda belirgi bir doz düşüşü gözlenememiştir fakat kritik organlar sınır değerleri içindeyken hedef hacimlerde homojen bir doz dağılımı sağlamak ve daha yüksek doza çıkabilmek için üç boyutlu konformal planlama tekniğinin konvansiyonel tekniklere göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Head and neck cancer is under the influence of various factors and it constitutes approximately 10% of all body cancers. In the treatment of head and neck cancer, radiotherapy is significant.There are various radiotherapy techniques in therapy. Related to the using technique, healthy tissue is also exposured with different volumes. The patient?s life quality can be affected by these healthy tissue exposures. 3D confomal and intensity modulated radiotherapy techniques are to be used at qualified facilities,in recent years.In the study of physics topics, as well as the information given to medical applications, basic resources and scientific research have been used in the preparation of the study on the subject and study was conducted at the Department of Radiation Oncology, Ankara University School of Medicine. ( In this study, at The Ankara University Radiation Onchology A.D.Plan 1- conventional photon + elektron, plan 2- 3D conformal photon + elektron and plan 3- 3D 6 field photon planing For every patient, DVH? s were plotted on TPS and determined results from these DVH? s were analysed. Critic organs and target organs were compared as percentage and cGy type according to computed dose values. As a result of this study, to provide less dose delivering of critic organs and healty tissues and homogen dose distribution of target organs, its determined that conformal planning technique is beter than conventional technique)