Sıçanlarda sisplatin ototoksisitesinin önlenmesinde kök hücre ve/veya plateletten zengin plazma tedavisinin etkisinin araştırılması
Research on the effect of stem cell and / or platelet rich plasma treatment in the prevention of cisplatin autoxycity in rats
  1. Tez No: 541622
  2. Yazar: GÖRKEM ATSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Baş boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılan ve antineoplastik bir ajan olan sisplatinin neden olduğu ototoksik yan etki üzerine kök hücre ve/veya plateletten zengin plazma (PRP)'nın koruyucu etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 42 adet sıçan rastgele 6 gruba ayrıldı. Her bir grup 7 sıçandan oluşturuldu. Bütün deneklere intraperitoneal olarak (i.p.) 10 mg/kg ksilazin hidroklorür ve 50 mg/kg ketamin hidroklorür enjeksiyonu altında ABR (Auditory Brainstem Response) ve OAE (Otoakustik Emisyon) testleri yapılıp işitme eşikleri saptandı. Grup I (n=7)'deki sıçanlara hiçbir işlem yapılmadı ve Kontrol Grubu olarak tanımlandı. Grup II (n=7)'deki sıçanların sağ kulak timpanik membranı postero-inferiordan anestezi altında perfore edilip başka bir işlem yapılmadı ve sham grubu olarak tanımlandı. Grup III (n=7)'deki sıçanların sağ kulak timpanik membranı postero-inferiordan anestezi altında perfore edilip orta kulak boşluğunu dolduracak kadar (yaklaşık olarak 0,5 ml) serum fizyolojik emdirilmiş gelfoam konuldu. 72 saat sonra 4 gün boyunca günlük 4 mg/kg olmak üzere intraperitoneal (i.p.) olarak toplamda 16 mg/kg sisplatin verilerek toplamda 7 gün boyunca takip edildi. Grup IV (n=7)'teki sıçanların sağ kulak timpanik membranı postero-inferiordan anestezi altında perfore edilip orta kulak boşluğunu dolduracak kadar (yaklaşık olarak 0,5 ml) kök hücre emdirilmiş gelfoam konuldu. 72 saat sonra 4 gün boyunca günlük 4 mg/kg olmak üzere i.p. olarak toplamda 16 mg/kg sisplatin verilecektir. Toplamda 7 gün boyunca takip edildi. Grup V (n=7)'teki sıçanların sağ kulak timpanik membranı postero-inferiordan anestezi altında perfore edilip orta kulak boşluğunu dolduracak kadar (yaklaşık olarak 0,5 ml) PRP emdirilmiş gelfoam konuldu. 72 saat sonra 4 gün boyunca günlük 4 mg/kg olmak üzere i.p. olarak toplamda 16 mg/kg sisplatin verildi. Toplamda 7 gün boyunca takip edildi. Grup VI (n=7)'teki sıçanların sağ kulak timpanik membran postero-inferiordan anestezi altında perfore edilip orta kulak boşluğunu dolduracak kadar (yaklaşık olarak 0,5 ml) kök hücre ve PRP emdirilmiş gel foam konuldu. 72 saat sonra 4 gün boyunca günlük 4 mg/kg olmak üzere i.p. olarak toplamda 16 mg/kg sisplatin verildi. Toplamda 7 gün boyunca takip edildi. Çalışmanın son günü olan 8. gün bütün deneklere ABR yapıldı. Bulgular: Kontrol grubu ile diğer grupların işlem uygulanan sağ kulakları arasında fark olup olmadığı Kruskal Wallis testi ile değerlendirildi ve kontrol grubu dışındaki gruplardaki ratlarda 8. gün ABR eşiklerinde anlamlı derecede yükselme izlendi (p0,05). Sonuç: Tedavi protokolümüz sonrasında grup II ile grup IV arasındaki istatistiksel anlamsızlık kök hücrenin sisplatin ototoksisitesini önemli oranda azalttığını ortaya koymuştur. Sham grubu ile grup V ve grup VI karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark olması ototoksisiteyi istenilen düzeyde azaltmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the protective effect of stem cell and / or platelet rich plasma (PRP) on ototoxic side effects caused by cisplatin, an antineoplastic agent used in the treatment of head and neck cancers. Material and Methods: In this study, 42 rats were randomly divided to 6 groups. Each group was composed of 7 rats. Auditory brainstem response (ABR) and OAE (autoacoustic emission) tests were performed on all subjects under sedation with intraperitoneally (i.p.) 10 mg / kg xylazine hydrochloride and 50 mg / kg ketamine hydrochloride injection and hearing thresholds were determined. No treatment was performed on the rats in Group I (n = 7) and were defined as the Control Group. The right tympanic membranes of the rats in Group II (n = 7) were perforated postero-inferiorly under sedation and no other procedure was performed and was defined as sham group. The right tympanic membranes of rats in group III (n = 7) were perforated postero-inferiorly under sedation. Middle ear cavity was filled with saline-soaked gelfoam (approximately 0.5 ml). 72 hours later, daily 4 mg / kg of cisplatin was given intraperitoneally (i.p.) for 4 days(totally 16 mg/kg dosage of cisplatin). The right tympanic membranes of rats in group IV (n = 7) were perforated postero-inferiorly under sedation. Middle ear cavity filled with stem cell-soaked gelfoam (approximately 0.5 ml). 72 hours later, daily 4 mg / kg of cisplatin was given intraperitoneally (i.p.) for 4 days(totally 16 mg/kg dosage of cisplatin). The right tympanic membranes of rats in group V (n = 7) were perforated postero-inferiorly under sedation. Middle ear cavity filled with PRP-soaked gelfoam (approximately 0.5 ml). 72 hours later, daily 4 mg / kg of cisplatin was given intraperitoneally (i.p.) for 4 days(totally 16 mg/kg dosage of cisplatin). The right tympanic membranes of rats in group VI (n = 7) were perforated postero-inferiorly under sedation. Middle ear cavity filled with stem cell and PRP-soaked gelfoam (approximately 0.5 ml). 72 hours later, daily 4 mg / kg of cisplatin was given intraperitoneally (i.p.) for 4 days(totally 16 mg/kg dosage of cisplatin). All groups were followed for 7 days. On the 8th day (the last day of study), all the rats were evaluated with ABR. Findings: The Kruskal Wallis test was used to determine whether there was a difference between the right ears of the control group and the other groups. A significant increase was observed in the ABR thresholds at the 8th day in the rats of the groups other than the control group (p 0.05). Conclusion: The statistical nonsense between group II and group IV after treatment protocol showed that stem cell significantly reduced cisplatin ototoxicity. A statistically significant difference between sham group and group V and group VI showed that they did not reduce ototoxicity to the desired level.