Hayvancılıkta yem katkısı olarak kullanılan enzimleri üreten yeni bakteri suşlarının izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of new bacterial strains with producing feed additive enzymes used in animal nutrition
- Tez No: 318504
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Van Gölü ve Hazer Denizi su ve toprak numunelerinden ?-amilaz ve CMCaz üreten alkalifilik, halofilik ve termofilik Bacillus sp. suşlarının izolasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bakterilerin besiyerlerinde üreme ve enzim üretme yetenekleri ve optimum sıcaklık, pH, zamana göre enzim aktivitesi, spesifik aktivite ve substrat spesifisitesi, değerleri belirlenmiştir. Son olarak tüm bakterilerin toplam proteinlerine ait bant profilleri SDS-PAGE ile belirlenmiştir. Ayrıca enzimlere ait aktivite bantları da zimogram analizi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, alkaliphilic, halophilic and thermophilic Bacillus sp. strains isolated and characterized from the soil and water samples collected from the Van Lake and Khazar Sea. In this purpose, bacterial growth and enzyme production on plates besides this optimum temperature and pH range, enzyme activity with respect to time, specific activity and substrat specificity values of enzymes have been determined. The protein band profiles of all bacterial strains have been determined by SDS-PAGE. Besides this activity bands of enzymes have been determined by zymogram analysis.