Monosodyum glutamat (MSG)'ın insan periferal lenfositlerinde in vitro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of monosodium glutamate (MSG) on human peripheral lymphocytes
- Tez No: 318513
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Monosodyum glutamat (MSG) gıda katkı maddesinin insanlar için genotoksik risk oluşturup oluşturmadığını, insan periferal kan lenfositlerinde in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Hücreler, 24 ve 48 saat boyunca 3000, 4000 ve 5000 µg/ml MSG ile muamele edilmiştir.MSG, insan periferal kan lenfositlerinde 24 saatlik muamelede KKD'yi uyarmamıştır. Fakat 48 saatlik muamelede sadece en düşük dozda (3000 µg/ml) KKD'yi uyarmıştır. MSG, 24 saatlik muamele süresinde en yüksek (5000 µg/ml) konsantrasyonda, 48 saatlik muamele süresinde ise en yüksek iki konsantrasyonda (4000 ve 5000 µg/ml) KA'yı istatiksel olarak önemli derecede arttırmıştır. Ayrıca MSG, 24 ve saatlik muamele sürelerinde ve tüm dozlarda MN oluşumunu uyarmamıştır. MSG, MI'yi ise 24 saatlik muamele süresinde en yüksek iki konsantrasyonda (4000 ve 5000 µg/ml) düşürmüştür, 48 saatlik muamele sürelerinde ise MI'yı düşürmemiştir. MSG, PI'yı tüm konsantrasyonlarda ve muamele sürelerinde genel olarak düşürmüş ancak bu düşüş kontrole oranla önemli bulunmamıştır. MSG tüm konsantrasyonlarda ve muamele sürelerinde NBI'yı kontrole nazaran düşürmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the genotoxic effects of Monosodium glutamate (MSG), on human peripheral lymphocytes by using sister chromatid exchange (SCE), chromosomal aberration (CA) and micronucleus (MN) tests. Cells were treated with 3000, 4000 ve 5000 µg/ml monosodium glutamate for 24 and 48 hours.MSG did not induce SCEs in human peripheral blood lymphocytes in 24-h and treatment period. But MSG induced SCEs only lowest dose of 48-h (3000 µg/ml) treatment. MSG statistically significant degree induced CA formation at the highest concentration (5000 µg/ml) of 24-h treatment period and at the two highest concentration (4000 and 5000 µg/ml) of 48-h treatment period.MN did not induce in 24-h and 48-h treatment periods and in all concentrations. MSG diminished MI only in the highest two concentrations of 24-h treatment period (4000 and 5000 µg/ml) and diminished MI all concentrations of 48-h treatment period. MSG generally induced PI in all concentrations and in all treatment periods, but did not significant when compared to control for 24-h and 48-h treatment periods. MSG did not decrease NDI in all concentrations and in all treatment periods compared to control.