Modis uydu görüntüleri kullanılarak güneşlenme süresinin Türkiye için hesaplanması
Using modis satellite data for the estimation of Turkey sunshine duration
  1. Tez No: 318527
  2. Yazar: KAZIM KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MUSTAFA KANDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Güneşlenme süresi, iklimsel tabanlı uygulamalar için önemli ve temel veri kaynaklarından biridir.Bu verilerin ölçümleri yer istasyonlarında helyograflar kullanılarak yapılmaktadır. Fakat istasyon olmayan veya istasyonlardan uzak bölgeler için ölçüm yapılamadığından, bu bölgelere ait güneşlenme süresinin belirlenmesi ancak tahmin yoluyla yapılabilmekte ve hata oranları birçok nedene bağlı olarak yüksek değerlere ulaşabilmektedir. Uydular belirli yükseklikte atmosferi izleyip bulut hareketlerini kaydedebildiğinden her piksel için bulutluluk oranı hesaplanabilme ktedir. Güneşlenmesüresi de bu veriler kullanılarak kabul edilebilir hata oranlarında uydunun kapsama alanındaki herhangibir alan için kolayca tespit dilebilir. Bu çalışmada Aqua veTerra uydularındaki Modis algılayıcısına ait 2004-2005verileri kullanılarak öncelikle bulutluluk indeksi tüm Türkiye için hesaplanmıştır. Daha sonra bu veriler kullanılarak 250mx250m boyutlarındaki her piksel için güneşlenme süresi bulunarak Türkiye'nin güneşlenme süresi haritaları ve günlük ve aylık olarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sunshine duration is one of the important and basic data source sforclimatic-based applications. For measuring this data on ground station heliographsare used. But measurement can not be conductedregion far from station or withoutstation, to determine the duration of sunshine in these regions can be done by estimation, and errorrates can reach highvalues depending on many reasons. Since satellites monitor and save the atmosphere of a particular height, rate of cloudiness can be calculated for each pixel. Sunshine duration can easily be determined in the acceptable error rate at any satellite coverage area. In this study by using 2004-2005 data of aqua and terra spacecraft, first lycloudiness index was calculated forTurkey. Then using these data calculated sunshine duration for each pixel in size 250mx250m, Turkey? s sunshine duration was mapped for daily and monthly period.