UHF RFID pasif etiket için dipol anten tasarımları
Dipole antenna designs for UHF RFID passive tag
  1. Tez No: 318542
  2. Yazar: NEŞEM KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHA İMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
RFID sistemler, günümüzde, hizmet sektörü, satın alma ve lojistik dağıtım, endüstri, imalat ve malzeme akış sistemleri gibi birçok alanda, insanlar, hayvanlar ve ürünler hakkında bilgi sağlama amacı ile sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Bu yüzden, bu sistemlerin verimliliğini arttıracak çalışmaların sayısı da artmıştır. Bu çalışmalara ek olarak, bir işareti dar bantta çok fazla güç kullanarak iletmenin aksine geniş band yardımı ile aynı işareti bu banda yayarak, veri iletiminin iyileştirimesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca, geniş band teknolojisi kullanıldığı takdirde daha az enerji harcanmış olur.Bu tezde, 800-1400 MHz' de UHF RFID frekansında çalışan, geniş frekans bandına sahip olan, aynı zamanda RFID etiket tasarımı için pasif dipol anten tasarımları yapılmıştır. Dipol anten tasarımı için, genellikle kullanılan mikroşerit yama anten tasarımı yapılmıştır. Yapılan bu tasarımlarda band genişliği yüksek değerler elde edilmiştir. Ayrıca, tasarımlar yapılırken SONNET 12.56 simülasyon programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, using RFID systems become popular in many areas like service, purchasing and distribution logistics, manufacturing and material flow to provide information about people, animal and products. Hence, the number of works to improve the efficiency of these systems are increasing. In addition to these works, to spread the signal to wideband in order to improve the data transfer using less power instead of sending the signal in narrow band with more power. Furthermore, energy consumption becomes less by using wideband technology.In this thesis, it is purposed to design an antenna operates between 800-1400 MHz UHF RFID frequency with wideband. To desing the dipole antenna that can be operated in wide frequency band, patch antenna is used. These passive dipole antennas are designed for RFID tags. Also, in this study, we obtained the highest values of bandwidth. As a commercial simulation tool, Sonnet 12.56, a planar 3-D electromagnetic simulator was used.