Gastrik kanserlerde matriks metalloproteinaz-3 geninin promotör bölgesi 5a/6a polimorfizm analizi
The 5a/6a polimorphism analysis of mmp-3 promotor regions in gastrik cancer
- Tez No: 318543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BURCU IRMAK YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gastrik kanser dünyada ikinci derecede sıklıkta ölümlerin görüldüğü multifaktöriyel bir hastalıktır. Dünya coğrafyasında özellikle Çin gibi birçok uzak doğu ülkesinde görülme sıklığı açısından liderdir. Beslenme şekilleri, çevresel faktörler, sigara ve aşırı alkol tüketimi ve Helikobakter pilori enfeksiyonu gastrik kanserin temel faktörlerini oluştururlar. Midenin tümörleşme sürecinde, tümörleşen hücrelerin bazal membranları Matris metalloproteinaz enzim ailesi üyeleri tarafından kontrolsüz bir şekilde parçalanırlar. MMP'ler çinko bağımlı enzimlerdir. Bu enzim ailesi endopeptidazlar olup ekstrasellüler matriste protein degredasyonu yaparlar. Bu enzimlerin yüksek parçalayıcı etkisi sebebiyle MMP ekspresyonları kontrollü bir şekilde gerçekleşir. Aksi takdirde kanserleşme sürecindeki invazyon ve metastaz aşamasına büyük oranda katkıda bulunabilirler. MMP enzim ailesinin en geniş substrat çeşitliliğine sahip olanı MMP-3'tür. Bunların yanı sıra MMP-3'ün diğer bir görevi de başka metalloproteinazları aktive edebilme yeteneğidir. Bu özellikler MMP-3'ün kanser araştırmalarında öncelikli konu olmasına yol açmıştır. MMP-3 promotör bölgesi 5A/6A polimorfizm bölgesi özellikle akciğer, ovaryum ve meme tömürleri üzerinde çalışılmıştır. Yaptığımız çalışmada MMP-3 geni promotör bölgesi 1171. pozisyonda görülen 5A/6A insersiyon ve delesyon polimorfizminin PZR-RFLP yöntemi ile gastrik kanserli hastalarda moleküler analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is a multifactorial disease which occurs second degree frequency of death in the world. It takes the first rank in terms of occurring frequency especially most of the Far East countries like China. Diet type, environmental factors, cigarette, excessive alcohol consumption and Helicobacter pylori infection are the main risk factors of the gastric cancer. At tumor formation process of the stomach, basal membranes of the tumorous cells has been disrupted uncontrolled by matrix metalloproteinase enzyme family. Matrix metalloproteinases are zinc-dependent enzymes. This endopeptidase enzyme family is responsible for protein degradation at extracellular matrix. Due to lysis properties of these enzymes, they are expressed in a control manner. Otherwise, they could contribute to the cancer progression. MMP-3 has the largest substrate range in matrix metalloproteinase enzyme family. Besides, MMP-3 has the ability to activate other metalloproteinases. These abilities lead MMP-3 to become prior subject at cancer studies. MMP-3 promoter 5A/6A polymorphism has been studied especially at lung, ovary, breast, colon and gastric tumors. At this study, 5A/6A and 6A/6A polymorphisms recognized at MMP-3 gene promoter -1171 region has been analyzed using PCR-RFLP methods.