Novel monoclonal antıbodıes targetıng conformatıonal ERBB2 epıtopes
Konformasyonal ERBB2 epitoplarini hedef alan özgün monoklonal antikorlar
  1. Tez No: 318563
  2. Yazar: CEYHAN CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Onkoloji, Biology, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bir tirozin kinaz almacı olan ERBB2, gerek homodimer yapıda, gerekse ERBB ailesinin diğer üyeleriyle heterodimer oluşturarak etki gösterir. Meme kanserlerinin % 30'unu oluşturan ve ERBB2 almaç ifadesi yüksek olan vakalar, hedefe yönelik tedavi kapsamında anti-ERBB2 antikorlarıyla başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. ERBB2'nin hücredışı bölgesindeki IV. alt-bölgeye karşı geliştirilmiş Trastuzumab klinikte kullanılan bir terapötik olmasına karşın, elde edilen başarılı yanıt oranı zayıftır ve hastalarda sıklıkla tedaviye karşı bağışıklık gelişir. II. alt-bölgeye bağlanarak almaç dimerizasyonunu engelleyen Pertuzumab, klinik çalışmaları yürütülmekte olan diğer bir ümit verici terapötiktir. Yeni epitoplara karşı geliştirilen anti-ERBB2 antikorları, replasman ve kombine tedavilerde kullanılabilecek etkin araçlardır. ERBB2 almaçının yalnızca doğal haldeki hücredışı bölgesine bağlanan beş adet özgün anti-ERBB2 antikoru ürettik. Bunlar, hücredeki ERBB2 ifade düzeyine ve hücrenin yapısal özelliklerine bağlı olmak üzere değişik oranda çoğalmayı baskılayıcı özellik gösterdiler. Tek başlarına kullanıldıklarında, SK-BR-3, BT-474 ve MDA-MB-361 gibi ERBB2 ifadesi yüksek hücrelerin çoğalmasını mütevazi ancak anlamlı ölçüde baskılarken, MCF-7 ve T47D gibi normal ifade düzeyine sahip hücrelerde belirgin etki göstermediler. Antikorlar TNF-? ile birlikte kullanıldıklarında, SK-BR-3 hücrelerinde sinerjik bir etki göstererek hücre çoğalmasını % 80'e varan oranlarda baskılarken, BT-474 hücrelerinde antagonistic etki gösterdiler. Antikorlardan seçilen bir tanesiyle yapılan detaylı inceleme, SK-BR-3 hücrelerinde görülen çoğalma baskılayıcı etkinin ana mekanizmasının hücre döngüsünün G1-evresinde durma ile ilintili olduğunu ortaya koymuştur. TNF-? ile birlikte kullanıldığında artan antikor etkisi, DNA sentezini kalıcı olarak engelleyerek hücrelerin G1-evresinde birikmesini sağlamıştır. Buna ek olarak, antikor tedavisine tâbi tutulan SK-BR-3 hücrelerinde TNF-?'dan bağımsız olarak Akt ve Erk1/2 proteinlerinin fosforlanmasındaki azalmayı takiben Cyclin D1 birikmesi gözlenmiş ve hücre çoğalması engellenmiştir. ERBB2 almacının hücredışı bölgesindeki üç boyutlu yapıya bağlı oluşan epitoplara karşı geliştirilen özgün antikorlar, anti-kanser özellik taşıyan biyoaktif ajan olma potansiyellerinin yanı sıra, yeni analitik ve tanısal araçlar olarak da kullanılabilir. Anti-ERBB2 antikorları ve TNF-? arasında hücre yapısına bağlı olarak görülen sinerji ve antagonism, ERBB2 ve TNF-? arasında karmaşık bir etkileşim olduğunu göstermektedir. Böyle karmaşık etkileşimlerin, ERBB2 hedefli tedavilere gösterilen yanıtı ciddi ölçüde etkilemesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
ERBB2 is a tyrosine kinase receptor which can act as homodimers or heterodimers with other members of the ERBB family. Nearly 30% of breast cancers overexpress ERBB2, which can be effectively targeted by anti-ERBB2 monoclonal antibodies. Trastuzumab directed against an epitope on subdomain IV of the extracellular domain (ECD) of ERBB2 is a clinically used therapeutics but the response rate is poor and acquired resistance is frequent. Pertuzumab that binds to subdomain II and inhibits receptor dimerization is another promising therapeutics under clinical trials. Anti-ERBB2 antibodies directed to novel epitopes are potentially useful tools for replacement and combinatorial therapies. We produced five new anti-ERBB2 antibodies, all directed against epitope(s) present only on the native ECD. They performed selective growth inhibitory effects depending on the level of ERBB2 expression and cellular background. When used alone, novel anti-ERBB2 antibodies displayed modest but significant growth inhibition on SK-BR-3, BT-474 and MDA-MB-361 cells with ERBB2 overexpression; while no detectable inhibition was observed on MCF-7 and T47D cells lacking ERBB2 amplification. When the antibodies were tested in combination with TNF-?, they acted synergistically on SK-BR-3 cells, producing upto 80% growth inhibition; but performed antagonistically on BT-474 cells. Detailed investigation of a representative antibody indicated G1-arrest as the main mechanism of the anti-proliferative effects exerted on SK-BR-3 cells. Antibody treatment induced permanent inhibition of DNA synthesis, leading to accumulation of cells at G1-phase; an effect which was accelerated in the presence of TNF-?. In addition, treated SK-BR-3 cells displayed inhibition of Akt and ERK1/2 phosphorylation leading to cyclin D1 accumulation and growth arrest, independently from TNF-?. Novel antibodies against conformational epitopes present on the extracellular domain of ERBB2 receptor may serve as new analytical and diagnostic tools, in addition to being potent anti-cancer bioactive molecules. Cell-dependent synergy and antagonism between anti-ERBB2 antibodies and TNF-? provide evidence for a complex interplay between ERBB2 and TNF-? signaling pathways. Such complexity may drastically affect the outcome of ERBB2-directed therapeutic interventions.