Miyokardial iskemik hasarın belirlenmesinde kardiyak troponin I ve troponin T
Troponin I and troponin T in the detection of ischemic myocardial damage
  1. Tez No: 138536
  2. Yazar: ERHAN VAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
II ÖZET İskemik kalp hastalıkları klinikte kararlı angina pektoris, kararsız angina pektoris, miyokard infarktüsü şeklinde karşımıza çıkabilir. Göğüs ağrısı ile acil servislere başvuran hastada, EKG'de belirgin ST-segment değişiklikleri varsa, miyokard iskemisini tanımak kolaydır. Belirgin EKG değişikliklerinin bulunmadığı hastalarda ise tanı güçleşir; bu durumda biyokimyasal göstergeler önem kazanır. Kardiyak belirteçler uzun yıllardan beri akut miyokard infarktüsünün tanısında standart tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kreatin Kinaz-MB (CK-MB), kardiyak troponin I (cTn I) ve kardiyak troponin T (cTn T) ve miyoglobin yaygın şekilde kullanılan kardiyak belirteçlerdir. Bu çalışmada akut koroner sendromların tanısında ve miyokardiyal hücre hasarının saplanmasında kardiyak belirteçlerin etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla akut koroner sendrom tanısı ile koroner yoğun bakım ünitesine yatırılan, ortalama 69 hasta ve herhangi bir kalp, böbrek ve iskelet kası hastalığı olasılığı tamamen dışlanan 30 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar; EKG bulgularına göre ST-segment elevasyonu olanlar (Grup 1) ve ST-segment elevasyonu olmayanlar (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalardan başvuru anında kan örnekleri alındı. İlk kan örneğinde kardiyak belirteçlerin negatif olması durumunda sonraki 6 saat içerisinde işlem tekrarlandı. Grup l'de erken dönemde cTn I, cTn T, CK, CK-MB ve miyoglobinin miyokardiyal hücre hasarının belirlenmesindeki sensitiviteleri sırasıyla %85, %82, %74, %82, geç dönemde ise %100, %100, %91 ve %94 olarak hesaplandı. Grup 2'deki hastalarda başvuru anında cTn I ve cTn T düzeylerinin hastaların %20'sinde, geç dönemde ise %34 ve %3 1 oranında artmış olduğu görüldü. Kontrol grubunda cTn I veIll cTn T düzeyleri, CK. ve CK-MB enzim aktiviteleri ve miyoglobin düzeyleri normal sınırlarda idi. Grup 1 'de cTn I, cTn T, CK, CK-MB ve miyoglobin düzeyleri Grup 2 ve kontrol grubuna göre belirgin şekilde artmış olarak bulundu. Çizilen ROC eğrilerinde en güvenilir kardiyak belirtecin cTn I olduğu ve bunu cTn T'nin izlediği, ayrıca cTn I'nin diğer kardiyak belirteçlerle iyi korelasyon gösterdiği tespit edildi. Sonuç olarak, kardiyak belirteçlerin akut koroner sendromların tanısında ve miyokardiyal iskemik hasarın belirlenmesinde yüksek sensitiviteye sahip, güvenilir testler olduğu, ayrıca cTn I ve cTn T gibi kardiyak spesifik troponinlerin diğer kardiyak belirteçlere göre belirgin şekilde üstün olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ischemic heart diseases present as stable angina pectoris, unstable angina pectoris and myocardial infarction. It is easy to recognize myocardial ischemia in patients admitting to emergency services due to chest pain, when prominent ST-segment changes arc present on ECG. The diagnosis becomes difficult when ECG changes are not significant; in such cases, biochemical markers may play an important role. Cardiac markers have been used in the diagnosis of AMI as a standard diagnostic method for a long time. CK, CK-MB, cTn I, cTn T and myoglobin are the commonly used cardiac markers. In this study, we aimed to investigate the effectiveness and reliability of the cardiac markers in the diagnosis of acute coronary syndromes and in the determination of myocardial cell damage. For this purpose, 69 patients, with the diagnosis of acute coronary syndrome, from intensive care unit and 30 healthy controls without any cardiac, renal or skeletal muscle disease were included in this study. The patients were divided into two groups as Group 1 (having ST-segment elevation) and Group 2 (having no ST-segment elevation). The blood samples were obtained at admission. This procedure was repeated 6 hours later when the cardiac markers were negative in the first blood sample. In Group 1, the sensitivities of cTn I, cTn T, CK, CK-MB and myoglobin for determination of myocardial cell damage were 85%, 82%, 74% and 82%, respectively in the early period and 100%, 100%,91% and 94%, respectively in the late period. In Group 2, 20% had increased cTn I and cTn T levels at admission, and these parameters were found to be increased by 34% and 3 1% in the late period. In the control group, cTnI, cTn T and myoglobin levels CK and CK-MB enzyme activities were in normal ranges. cTn I, cTn T and myoglobin levels, CK and CK-MB activities of Group 1 were found to be significantly increased when compared to Group 2 and the control group. In ROC curves assesment, it was seen that the most reliable markers were cTn I and cTn T. In addition to this, cTn I showed good correlation with other cardiac markers. As a conclusion, it was observed that cardiac markers are reliable tests and have a high sensitivity in the determination of acute coronary syndromes and additionally cTn I and cTn T are superior to other cardiac markers.