Bioinformatics analysis and gene expression profile of one of the topoisomerase enzymes in Tettrahymena thermophila
Tetrahymena thermophila 'da bulunan topoizomeraz enzimlerinden birinin biyoinformatik analizi ve gen ekspresyon profili
  1. Tez No: 318606
  2. Yazar: HÜSNA KARABOĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM IŞIK, ÖĞR. GÖR. MEHMET TAHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Topoisomerazlar her hücre için gerekli olan hatta bazı virüslerde bile bulunan DNA'nın topolojik problemlerini (zincirlenme, düğümlenme ve burkulma) çözen bir grup enzimdir. Topoizomerazlar, mekanik ve fonksiyonel özelliklerine göre tip I (monomerik) ve tip II (dimerik) olarak iki gruba ayrılırlar. Genellikle, tip II topoizomerazlar antikanser ve antibakteriyel ilaçlar tarafından tedavi için hedeflenirler. Vetebralarda tip II topoisomerazların, topoisomeraz II? ve IIß olarak bilinen, iki farklı izomeri bulunmaktadır. Topoizomeraz II? iyi tanımlanmış bir enzim olmasına rağmen topoizomeraz IIß'nın fonksiyonu henüz bilinmemektedir.Tetrahymena thermophila göllerde ve taze kaynak sularında yaşayan tek hücreli protozoa grubuna dahil, patojenik olmayan silli bir organizmadır. Deneysel analizler için ön plana çıkan model ökaryotlardan biridir. Bu organizma, maya ile homolog olmayan insan proteinleri ile yüksek oranda benzerlik göstermektedir.Biyoinformatik analizlere göre insan topoizomeraz IIß, Tetrahymena thermophila'da bulunan topoizomeraz II (topo2 and topo2b) enzimleri ile kayda değer bir homoloji göstermektedir. Tetrahymena thermophila'nın topoizomerazlarla ilgili araştırmalarda uygun bir model olup olamayacağını anlamak için deneysel analizler yapıldı ve sonuçlar Tetrahymena thermophila'nın topoizomeraz çalışmak için mükemmel bir model olduğunu doğrulamaktadır. Tetrahymena thermophila' nın topoizomeraz IIß enziminin fonksiyonunu aydınlatmak için çalışılabilecek uygun bir organizma olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Topoisomerases which are a group of enzymes solving the topological problems of DNA (catenates, supercoils and knots) are essential for every type of cell, even for some viruses. According to their mechanistic and functional features, topoisomerases are classified as type I (monomeric) and type II (dimeric). Mostly, Type II topoisomerase enzymes are targeted for anticancer and antibacterial drugs for therapy. In vertebrate, Type II topoisomerases have two isoform known as topoisomerase II? and IIß. Although topoisomerase II? is a well known enzyme, the function of topoisomerases IIß has not been known, yet.Tettrahymena thermophila is a non-pathogenic and free-living ciliated protozoan that inhabits the lake, fresh water and ponds. It is emerging as one of the foremost model eukaryotes for experimental analysis. This organism shows high homology with human proteins and many of which has no homologous in yeast.According to bioinformatics analysis, human topoisomerase IIß shows a significant homology with topoisomerase II (topo2 and topo2b) enzymes in Tetrahymena thermophila. To investigate whether Tetrahymena thermophila is a good model for researches related to topoisomerases or not, experimental procedure was applied and our results confirm that this is a perfect organism to study topoisomerases. Tetrahymena thermophila can be used to uncover the function of topoisomerase IIß.