Third party logistics (3PL) provider selection with ANP
ANP ile 3. parti lojistik sağlayıcı seçimi
  1. Tez No: 318617
  2. Yazar: ÇİĞDEM YAVUZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşmeyle birlikte dünyadaki hızlı değişimler birçok iş alanın oluşmasına sebep olmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, işletmeler için, hız, esneklik ve maliyet kavramları önemini daha da arttırmıştır. Tüm bu gelişmeler neticesinde; işletmelerin kendi faaliyet alanları dışındaki yatırımlardan kaçınarak, işletmelerin özellikle maliyetlerini azaltmak ve faaliyet gösterdiği pazara daha hakim olabilmesi noktasında dış kaynak kullanımı büyük önem kazanmıştır.Dış kaynak kullanımı ilk olarak yemek, personel taşımacılığı, temizlik gibi işletmelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmıştır. İşletmeler zaman içinde daha fazla alanda dış kaynak kullanımına yönelmiş bu sayede maliyetleri oldukça azaltmıştır. Özellikle büyük yatırım maliyeti gerektiren lojistik faaliyetler dış kaynak firmaları tarafından sağlanarak yeni bir iş sahası meydana gelmiştir. Güçlü rakip firmalara ayak uydurabilmek, müşteri taleplerinin zamanın ve doğru şekil de karşılanabilmesi için firmanın misyonunu benimseyen lojistik firma ile çalışılmalıdır.Lojistikte dış kaynak kullanımı oldukça önemli bir konu olup firmanın seçim aşamasında bir o kadar önemlidir.
Özet (Çeviri)
The fast paced changes in the world that came with globalization led to the formation of many new professions. From the second half of the 20th century, the concepts of speed, cost and flexibility became more and more significant for the organizations. In the light of all these developments, turning to external resources for the objective of better supremacy of their correspondent sectors and particularly decreasing all kinds of costs became increasingly critical.Outsourcing began first to fulfill the fundamental requirements of the organizations such as food, personnel transportation and cleaning. The firms as the time passed increasingly tended towards outsourcing hence reduced their costs. A new professional area emerged by means of outsourcing companies performing the logistics activities that require high investment costs. The logistics firms that embrace the mission of the company ought to be preferred in order to compete with the powerful opponents and correctly satisfy the needs of the customers in the right time.Outsourcing in logistics is an extremely important subject so that the selection process should be considered of equal importance.