Understanding ERP system from the user's viewpoint via user interface
Kullanıcı arayüzünden kullanıcı bakış açısıyla ERP sistemini anlama
  1. Tez No: 318618
  2. Yazar: FEYZA PİLATİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ERP (Kurumsal Kaynak Uygulamaları) Sistemleri bilgi sistemlerini birbirleriyle entegre etmek için büyük biy yer teşkil ederek çeşitli organizasyonlarda değerini kanıtlamşıtır. Bu kazanım artan üretkenlik ve maliyeti azaltmayı mümkün kılmakta ve kullanıcının bazı kullanılabilirlik problemleriyle karşı karşıya bırakmaktadır. ERP sistemleri kullanımı ile ilgili bu sıkıntılar zaman zaman işitilse de, kullanıcılar tarafından rastlanan bu tipik problem ilişikin çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmanın amacı, bu boşluğa atıfla başlanarak kullanılabilirlik konularını categorize edip tanımlayarak, küçük şirketlerde bulunan ERP kullanıcılarının Kabul ve rastlantılarından etki faktörlerini belirlemektir. Bu kullanılabilirlik konularını düşünerek servis kalitesini ölçmek için SAP FI modülü kullanılmıştır. Bu açıklamalar için dünyadaki en popular ERP yazılımlarından biri olan SAP nin en önemli modüllerinden biri olan FI modülü kullanılmıştır. Inputların output açıklamadaki etkisini ölçmek için Neural Network tabanlı bir araştırma modeli oluşturulur. Bu araştırma modeli literaturde kabul görmüş genel kullanılabilirlik faktörlerine sahiptir. Diğer yandan kullanıcıların SAP karşısındaki tutumunu ortaya koyan bazı kullanılabilirlik faktörleri de ele alınmıştır. Bu methodoloji ile kullanıcıların belirli kullanılabilirlik karakteristiklerine olan yaklaşımı belirlenmiştir. Şirketlerden bu spesifik modül ile ilgili etkileyici sonuçlar ortaya çıkmıştır. SAP sistemlerinin kullanımına hangi kullanılabilirlik faktörünün daha etkili olduğunu anlayabiliriz ve en önemlisi e-servis kalite analizi için bir araç olarak kullanılan bu sistemin e-servis kalitesini ölçebiliriz.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) systems hold great promise for integrating business processes and have proven their worth in a variety of organizations. Yet the gains that they have enabled in terms of increased productivity and cost savings are often achieved in the face of daunting usability problems. While one frequently hears anecdotes about the difficulties involved in using ERP systems, there is little documentation of the types of problems typically faced by users. The purpose of this study is to begin addressing this gap by categorizing and describing the usability issues and identify the factors influencing the ERP users? acceptance, encountered division of in the medium sized enterprises. According to this usability issues for measuring to service quality specificall is used SAP FI module. We can say that, the SAP (System Analysis and Program Development) System is the most popular ERP Software in the world and one of the most important module of the SAP which is the FI (Financial Accounting) module is used for the explanation. We will develop a research model based on Neural Network for testing the influence of the inputs to the output. This research model has some main usability factors which are accepted in the literature. On the other hand some usability factors on ERP are taken, which help to explain the users? behavior toward SAP. With this methodology, it also demonstrates the approach of the users to the SAP System FI module within the scope of usability characteristics and corporation. Taken the impressive results already achieved by these corporations with the specific module of this system. We can understand which usability factor more influenced to the usable of the SAP system and the most important thing is to measure e-service quality of this system which is used like a tool for this e-service quality analysis .