Mitochondrial DNA analysis in Anatolian populations
Anadolu toplumlarında mitokondrial DNA analizi
- Tez No: 318629
- Danışmanlar: DOÇ. M. FATİH ABASIYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye, Asya ve Avrupa arasında olması sebebiyle özel bir coğrafik öneme sahiptir. Türkiye'nin coğrafik yapısı, geçmişte birçok topluluklara ev sahipliği yapmasına ve Avrupa ve Asya arasında göç yolu olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Bu hareketlilik, Türkiye'yi kültürel ve genetik olarak etkilemiştir. Bu çalışmada, 110'si Türkiye ve 20'si Batı Trakya'dan olmak kaydıyla, 130 örneğin mitokondrial DNA'sının kontrol bölgesi dizi analizi yapılarak incelenmiştir.Haplogurup analizlerine göre R0, Türkiye ve Batı Trakya'dan alınan örneklerde en sık görülen haploguruptur. Bu çalışmanın sonucunda, Türkiye'nin mitokondrial DNA anlamında Avrupa'ya daha yakın olduğu görülmüştür. Bunun yanında Asya haplogurupları da Türk populasyonunda görülmektedir. Filogenetik ağaç analizleri Türkiye'nin çeşitliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a special geographic location, which is between Asia and Europe. Thank to this location, Turkey has been a popular place to live for many populations in the past. Moreover, many populations used the Anatolia for the way of the migration in both directions. All these mobilities affected the Anatolia not only culturally but also genetically. In this study, 130 samples? (110 from Turkey and 20 from Turkish minority from Western Thrace) mitochondrial DNA control regions were analyzed by sequencing.The haplogroup analysis showed that the most common mitochondrial cluster in Turkey is haplogroup R0 and it is also the most popular haplogroup in Turkish people from Western Thrace. According to the results of this study, Turkey?s genetic structure is closer to Europe. There are also many Asian haplogroups in addition to Europe. Phylogenetic tree analysis showed that Turkey has heterogeneous genetic structure like it's culture.