Investigating the role of Ras protein in triggering amyloid beta oligomer induced neurotoxicity
Amiloid beta oligomerleri tarafindan indüklenen nörotoksisiteyi tetiklemede Ras proteinin rolünün araştirilmasi
  1. Tez No: 318628
  2. Yazar: BAĞDESER AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alzheimer hastalığı; bölgesel nöron kaybı, amiloid beta (Aß) proteini içeren plaklar ve nörofibriler düğümlerin varlığı ile karakterize edilmektedir. Alzheimer hastalığının özel bir moleküler başlatıcısı hala bilinmemekle birlikte, yapılan çalışmalar amiloid öncül proteininin proteolitik süreci sonucu oluşan ve çoğunlukla 40 ya da 42 aminoasit uzunlukta olan amiloid beta peptitinin patojenik etki oluşturduğu fikrini öne sürmektedir. Son çalışmalar Aß42/Aß40 oranının nörotoksisitede her bir peptitin konsantrasyonundan daha önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aß oligomerlerinin nörotoksik etki gösterme mekanizmalarından biri nöron hücrelerinde hücre döngüsünü tetiklemesi olarak önerilmiştir, buna göre amiloid beta oligomerleri S fazın ilerisine gidemeyen ve apoptotik ölümle sonuçlanan bir mitotik hücre döngüsü başlatırlar. Amiloid beta oligomerlerinin hangi mekanizmayla hücre döngüsünü aktive ettiği bilinmemektedir. Bu çalışmada, Ras inhibitorü ile muamele edilen farklılaştırılmış SH-SY5Y hücrelerinde, Aß oligomerleri tarafından indüklenen hücre döngüsüne girişin durduğunu gösterdik. Sonuçlarımız farklı orandaki Aß42/Aß40 karışımlarından oluşturulan oligomerlerin hücre döngüsüne girişi tetiklemesinde en nörotoksik peptit olarak bilinen Aß42 miktarının önemli olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sadece Aß42 peptitlerinden hazırlanan oligomerlere benzer şekilde, Alzheimer hastalarında belirlenen Aß42/Aß40 (30:70) oranında hazırlanan karışımların oligomerlerinin de hücre döngüsünü tetiklemelerinin Ras proteininin aktivitesine bağlı olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Alzheimer?s Disease (AD) is characterized by regionalized neuronal loss, formation of amyloid beta (Aß) containing plaques and neurofibrillary tangles. Specific molecular initiators of AD still remain unknown but extensive research suggest that Aß peptide, which is derived by the proteolytic cleavage of amyloid precursor protein and resulting in a peptide predominantly 40 or 42 aminoacids long, plays an early and pathogenic role. Recent studies demonstrated that Aß42:Aß40 ratio is more important than individual concentrations for neurotoxicity. One of the proposed neurotoxic effects of amyloid beta oligomers is triggering the cell cycle reentry in neuron cells. Aß oligomers initiate a mitotic cell cycle that is not completed and accompanies apoptotic death. Mechanism of triggering cell cycle reentry by amyloid beta oligomers has not been well elucidated. We investigated the role of Ras protein in Aß oligomers-induced cell cycle reentry. We have shown that exposure of differentiated SH-SY5Y cells with Ras inhibitor blocked Aß42 oligomers-induced cell cycle. Also, our results demonstrate that oligomers of Aß42:Aß40 (30:70) ratio trigger the cell cycle and relative amount of Aß42, which is known as the most neurotoxic form of Aß peptides, is crucial for this process. In addition, we have shown that similar to Aß42-alone oligomer preparation, Aß42:Aß40 mixture with a ratio detected in familial AD triggers cell cycle reentry depending on Ras activity.