The investigation of jeffamine cored PAMAM type dendrimers as potential drug carriers for model drugs
Jeffamin çekirdekli PAMAM tipi dendrimerlerin ilaç taşıyıcı olarak kullanımının çeşitli ilaçlar için incelenmesi
  1. Tez No: 318631
  2. Yazar: FATMA EBRU KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, jeffamin® çekirdekli PAMAM tipi dendrimerlerin çeşitli ilaçların çözünürlüğü üzerine etkisi, ayrıca bir ilaç için in vitro salım hızı ile antibakteriyel aktivitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, altı model ilaç seçilmiştir. Bu ilaçların üç tanesi NSAI ilaç(ketoprofen, ibuprofen, diflunisal); bir tanesi antibiyotik(Sufamethoksazol); naproksen ve L-histidin'dir. Seçilen tüm ilaçlar hirofobik(su sevmeyen) ve suda çözünürlüğü düşük olan ilaçlardır. Deneylerimizde, jeffamin® çekirdekli PAMAM tip dendrimerlerin değişik çekirdek büyüklüğü, jenerasyon ve konsantrasyondaki çözeltileri kullanılmıştır.Deney sonuçlarıyla, jeffamin® çekirdekli dendrimerlerin tüm seçilmiş ilaçların çözünürlüklerini arttırdığı ayrıca, aynı ilaçlarla etilendiamin çekirdekli PAMAM dendrimerlerle yapılmış literatürdeki çözürlük çalışmalarından daha yüksek değerlere ulaşıldığı ortaya konmuştur. In vitro ilaç salım hızı çalışmasında ise ilacın tek başına olan ilaç salım hızından daha düşük değerler elde edilmiştir. Bu sonuca göre, kontrollü ilaç salımı çalışmalarında bu dendrimerin kullanımının uygun olabileceği söylenebilir. Aynı ilaç için yapılan antibakteriyel aktivite testinde dendrimerle beraber yapılan çalışmada tek ilaca göre 8 kat daha etkili sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Jeffamine® (polyoxypropylene triamine) cored Polyamidoamine (PAMAM) type dendrimers were investigated on solubility of model drugs. One of the model drugs were used also for in vitro release rate and antibacterial activity. For this purpose, Six model drugs (three NSAIDs (Ketoprofen, Ibuprofen, Diflunisal); (an antibiotic (Sulfomethoxazole)); (Naproxen and L-Histidine) were selected. All model drugs are hyrophobic and have low solubility in water. In our experiments, Jeffamine® cored PAMAM type dendrimer was used in different core size, generations and concentrations.Results showed that Jeffamine® cored PAMAM dendrimers have potential to significantly increase the solubility of model drugs. In addition, higher solubility of model drugs was observed than that of ethylenediamine cored PAMAM dendrimers that reported in literature with same drugs. Also, release rate decreased compared with pure drug. These results indicates that Jeffamine® cored PAMAM dendrimers would be suitable for controlled drug release studies. In addition, antibacterial activity was improved eigth fold for with dendrimer.