Cloning and characterization of a gene cluster encoding toluene monooxygenase from Bradyrhizobium sp. BTAi1
Bradyrhizobium sp. BTAi1 suşundan toluen monooksijenaz genlerinin klonlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 318633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL SCHARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bakteri kökenli toluen monooksijenaz enzimleri, çeşitli aromatik hidrokarbonları okside etmeleri, bir çok klorlu etenleri indirgemeleri ve önemli endüstriyel bileşikleri üretmeleri yönünden bilinirler. Bu enzimler; Burkholderia cepacia G4 suşundan izole edilen toluen-orto-monooksijenaz (TOM), Ralstonia pickettii PKO1 suşundan izole edilen toluen-para-monooksijenaz (TpMO), Pseudomonas mendocina KR1 suşundan izole edilen toluene-4-monooksijenaz ve Pseudomonas sporium OX1 suşundan elde edilen toluen/oksilen monooksijenazdır. Biyoremidasyon ve yeşil kimya alanlarındaki önemlerine rağmen, oksidasyon kapasiteleri çevreyle sınırlıdır. Bradyrhizobium sp. BTAi1 suşu, fotosentetik rizosfer bakteridir ve baklagillerin köklerinde yaşarlar. Genomunda bulunan 5100 bazlık bir bölge amino asit yönünden, ToMO ile %38.5, T4MO ile %37.7, TpMO ile %40.6 ve TOM ile %17.2 benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada, 5100 bazlık bölgeyi oluşturan yeni enzim başarıyla Escherichia coli TG1 suşuna klonlanmış olup, aromatic hidrokarbonları oxidasyonu ve klorlu etenleri indirgemeleri karakterize edilmiştir. Sonuçlar, pBS(Kan)Tmo.BTAi1 enziminin para-hidroksile enzimi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bacterial toluene monooxygenases are known for their ability to oxidize a wide range of aromatics, degrade a variety of organic pollutants, and produce industrially-important compounds. These enzymes include toluene ortho-monooxygenase (TOM) of Burkholderia cepacia G4, toluene-para-monooxygenase (TpMO) of Ralstonia pickettii PKO1, toluene-4-monooxygenase (T4MO) of Pseudomonas mendocina KR1, and toluene o-xylene monooxygenase (ToMO) of Pseudomonas sp. OX1. Although they have great potential in bioremediation and green chemistry applications, their ability of oxidation is still have limitations and discovery of the new toluene monooxygenases are needed. Bradyrhizobium sp. BTAi1 is a photosynthetic rhizosphere bacterium that lives in the root of leguminous plant and the 5100 bp length region in its genome shows 38.5% amino acid similarity with ToMO, 37.7% with T4MO, 40.6% with TpMO and 17.2% with TOM. In this study, a new toluene monooxygenase from Bradyrhizobium sp. BTAi1 was successfully cloned and expressed in Escherichia coli TG1 and characterized for its ability to hydroxylate aromatic hydrocarbons such as toluene, benzene, phenol, nitrobenzene, p-nitrophenol and naphthalene and to degrade trichloroethylene.