Antimicrobial activity screening of some ferrocene-PAMAM dendrimers
Bazı ferrosin-PAMAM dendrimerlerinin antimikrobiyal aktivitelerinin taranması
  1. Tez No: 318634
  2. Yazar: NURDAN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FATİH ABASIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mikroorganizmalarda bir antimikrobiyal ajana karşı kullanımından kısa bir süre sonra gelişen direnç, infeksiyöz hastalıkların tedavisi için yeni antimikrobiyallerin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Böyle antimikrobiyallerin keşfedilmesi kadar ilaç taşınımı da istenmeyen yan etkileri ve etkili antimikrobiyal ajan dozu seviyesini azaltmada önem kazanmaktadır. Bu çalışmada ferrosin?aminin ve ferrosin?PAMAM dendrimerlerinin üç farklı jenerasyonunun Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Citrobacter freundii, Klebsiella pneumoniae, Bacillus subtilis, Proteus mirabilis, Cryptococcus neoformans, Candida albicans ve Candida utilis'e karşı potansiyel antimikrobiyal aktiviteleri araştırıldı. Test maddelerinin on patojen mikrrorganizmaya karşı minimum inhibe edici konsantrasyonlarını (MİK) belirlemek için broth mikrodilüsyon yöntemi kullanıldı. Kanamisin, tetrasiklin, streptomisin, eritromisin, nalidiksik asit ve ampicillinden oluşan antibakteriyeller ve nistatin ve amfoterisin B' den oluşan antifungaller ferrosin?PAMAM dendrimerlerinin etkili antibiyotiklere kıyasla antimikrobiyal etkinliğini anlamak için testlerde kontrol olarak kullanıldı. Sonuçlar ferrosin?amin ve ferrosin?PAMAM dendrimerleri için tüm mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivitenin varlığını gösterdi. MİK değerlerinin ferrosin?amin için 0.0625 µg/ml ile 0.125 µg/ml aralığında, ferrosin?PAMAM (G2) dendrimeri ve ferrosin?PAMAM (G3) dendrimeri için 0.03125 µg/ml ile 0.125 µg/ml aralığında, ferrosin?PAMAM (G1) dendrimeri için 0.03125 µg/ml ile 0.125 µg/ml aralığında olduğu belirlendi. Maddelerin mikroorganizmalar üzerinde mikrobiyostatik ya da mikrobisidal etkilerinin olduğunu ortaya çıkarmak için minimum bakterisidal konsantrasyonları ve minimum fungusidal konsantrasyonları da saptandı. Ferrosin?PAMAM (G3) dendrimeri C.freundii, C.neoformans, C.albicans ve C.utilis'i öldürürken ferrosin?amin (G0) K.pneumoniae, C.freundii, P.aeruginosa, S .aureus, C.neoformans, C.albicans ve C.utilis'i öldürdü; ferrosin?PAMAM (G1) dendrimeri K.pneumoniae, E.coli, B.subtilis, C.freundii, P.aeruginosa, C.neoformans, C.albicans ve C.utilis'i öldürdü; ferrosin?PAMAM (G2) dendrimeri E.coli, C.freundii, S.aureus, C.neoformans, C.albicans ve C.utilis'i öldürdü. Sonuçlar değerlendirildiğinde maddelerin fungal türler üzerinde bakteriyel türlere göre daha etkili antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The resistance improved in microorganisms against an antimicrobial agent soon after its use demands development of new antimicrobials for the treatment of infectious diseases. As much as discovery of such antimicrobial agents, drug delivery also increase in importance to reduce side effects and effective dosage level of the antimicrobial agents. In this study, the potential antimicrobial activity of ferrocene-amine and three different generations of ferrocene-PAMAM denrimers, as drug delivery instruments, against Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Citrobacter freundii, Klebsiella pneumoniae, Bacillus subtilis, Proteus mirabilis, Cryptococcus neoformans, Candida albicans and Candida utilis were investigated. Broth microdilution method was used to determine minimum inhibitory concentration (MIC) values of the test substances against ten pathogenic microorganisms. Antibacterial drugs including kanamycin, tetracycline, streptomycin, erythromycin, nalidixic acid and ampicillin and antifungal drugs including nystatin and amphotericin B were used in the tests as control to understand antimicrobial effectiveness of ferrocene-PAMAM dendrimers relative to effective antibiotics. The results indicated the presence of antimicrobial activity for ferrocene-amine and ferrocene-PAMAM dendrimers against all microorganisms. The MIC values were determined as ranging from 0.0625 µg/mL to 0.125 µg/mL for ferrocene-amine, ranging from 0.25 µg/mL to 0.0625 µg/mL for ferrocene-PAMAM (G2) denrimer and ferrocene-PAMAM (G3) denrimer, ranging from 0.03125 µg/mL to 0.125 µg/mL for ferrocene-PAMAM (G1) denrimer. Minimum bactericidal concentrations (MBC) and minimum fungicidal concentrations (MFC) were also determined to reveal that the compounds display either microbiostatic or microbicidal effect on the test microorganisms. Ferrocene-amine (G0) killed K.pneumoniae, C.freundii, P.aeruginosa, S .aureus, C.neoformans, C.albicans and C.utilis; ferrocene-PAMAM (G1) dendrimer killed K.pneumoniae, E.coli, B.subtilis, C.freundii, P.aeruginosa, C.neoformans, C.albicans and C.utilis; ferrocene-PAMAM(G2) dendrimer killed E.coli, C.freundii, S.aureus, C.neoformans, C.albicans and C.utilis while ferrocene-PAMAM (G3) dendrimer killed C.freundii, C.neoformans, C.albicans and C.utilis. When the results were assessed it has been understood that the compounds have a more effective antimicrobial activity against fungal strains than those of against bacterial strains.