Moleculer cloning, expression and charaterization of arginine deiminase enzyme from Pseudomonas aeruginosa
Arjinin deiminaz enziminin Pseudomonas aeruginosa?dan moleküler klonlama yöntemi ile klonlanması ekspresyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 318635
  2. Yazar: OYA KARATEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Belirli kanser tipleri için bazı aminoasit ve aminoasit yıkılmaları,bu tumor hücrelerinin tedavisinde kullanılan bir methotdur. Arjinin aminoasitinin yıkılması ASS enziminin eksikliğini gösteren kimi kanser hücreleri için tedavi amaçlı yeni bir uygulamadır. ASS, arjininin sentezlendiği yolakta arjinini sitrüLane çeviren anahtar enzimdir.Özellikle karaciğer,bazı böbrek ve deri kanserlerini içine alan bu kanser tipleri ASS enzimini sentezleyememektedir fakat arjinin kanser hücrelelerinin devamlılığı,göç etmesi gibi faaliyetleri için gereklidir. Bu yüzden bu tümor tipleri arjinini yıkan enzimleri için tedaviye yöneliktir. Arjinin deiminaz arjinin yıkan bir enzimdir ve büyümesi için arjinine ihtiyaç duyan kanser hücreleri için klinik araştırmalarda antikanser ajan olarak çalışılmıştır örneğin karaciğer ve deri kanseri.Bu çalışmada arjinin deiminaz enzimini kodlayan P.aeruginosa bakterisinden alınan arcA geni E.coli bakterisine moleküler klonlama teknikleri kullanılarak klonlanmış ve ekspresyonu sağlanmıştır. Moleküler ağırlığı 50 kDA olarak SDS ?PAGE analizi ile bulunmuş ve ADI aktivite testi ile diacetyl monoxime maddesini kullanarak aktivitesi hesaplanmıştır.Bu çalışmadan elde edilen sonuç ile medikal alanda çalışmaları sürdürülen bu enzimin elde edilmesi ve kemoterapik alanda bilimsel çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Particular cancer types may be auxotrophic for a certain amino acid and amino acid degradation is one method to treat these tumors. Arginine deprivation is a novel trail to cancer cells which is lack of argininosuccinate synthetase (ASS) expression. ASS is a key enzyme converts citrulline to arginine in the ADI pathway. These certain tumors usually do not express ASS including melanoma, hepatocellular carcinoma, some mesotheliomas and some renal cell cancers but these tumor cells need to arginine for cell growth angiogenesis and survival. Also arginine deiminase (ADI), an arginine-degrading enzyme has been studied as a potential anti-cancer agent in clinical trials for the treatment of arginine-auxotrophic tumors, such as hepatocellular carcinomas (HCCs) and melanomas. In this study ; the arcA gene from P. aeruginosa was expressed in Escherichia coli BL21 with a N-terminal His6-tag for later protein purification convience. A molecular mass of approximate 50 kDa was confirmed by SDS-PAGE analysis and specific activity was determined using citrulline assay and optimum pH and temperature was found to rADI for maximum ADI enzyme activity. We aim that the results to be obtain from this study is considered to be contribute to the scientific improvement in chemotherapy area and to be considered expression of ADI from P.aeruginosa.