Deferasiroks'un genotoksik ve sitotoksik etkisi
Genotoxic and cytotoxic effect of deferasirox
  1. Tez No: 318683
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ İLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, deferasiroksun potansiyel genotoksisitesinin olup olmadığının çeşitli kısa süeli testlerle saptanmasıdır. Deferasiroks çeşitli nedenlerle ortaya çıkan demir depolama hastalığının (hemokromatoz) tedavisinde kullanılan demir şelatörlerden birisidir. Çalışmada test maddesi olarak deferasiroksun ticari formu olan Exjade kullanılmıştır. Sağlıklı bireylerden alınan periferal lenfositleri, in vitro şartlarda metabolik aktivatör (S9 mix) yokluğunda ve varlığında, kardeş kromatid değişimi (KKD) testi ve kromozom aberasyon (KA) testleri için kullanılmıştır.İlaveten sıçan kemik iliği hücrelerinde kromozom aberasyon testi de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine by various tests whether deferasirox has potential genotoxicity. Deferasirox is one of iron chelators which used in the treatment of iron storage disease (hemochromatosis) that occurs for various reasons. Exjade that commercial form of deferasirox was used as the test substance in this study. Peripheral lymphocytes of healthy individuals were used for sister chromatid exchange (SCE) and chromosome aberration (CA) tests, under absence or presence of in vitro metabolic activator (S9 mix). In addition chromosomal aberration test in rat bone marrow cells were also performed.