Ana ürün yerfıstığı tarımında bitki yoğunluğunun verim ve bazı bitkiselözelliklere etkisi
The effect of plant density on yield and some agricultural characteristics of main crop peanut production
- Tez No: 318693
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 2010 yılında ana ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışmada, yerfıstığı tarımında bitki yoğunluğunun verim ve bazı önemli bitkisel özelliklere etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada; 70 cm ve 75 cm sıra arası uzaklıklarına 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 cm sıra üzeri olacak şekilde ekim yapılmıştır. Ekimde; Halisbey isimli Virginia tipi, yarı yatık gelişme gösteren yerfıstığı çeşidi materyal olarak kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; bitki yoğunluğu azaldıkça bitki başına meyve veriminde önemli artışlar elde edilmiş, ancak, toplam verimde aynı düzeyde bir artış olmamıştır. Dekara en yüksek meyve verimi, 9.523 adet/da bitki yoğunluğunda (70x15) yapılan ekimlerden elde edilmiştir (742,7 kg/da). 28.571 adet/da bitki yoğunluğunda (70x5) yapılan ekimlerde bitki başına meyve sayısı 14,98 adet/bitki iken, 9.523 adet/da bitki yoğunluğunda (70x15) 31.54 adet/bitki ve 4.533 adet/da bitki yoğunluğunda (75x30) ise 54.37 adet/bitki olmuştur. Bitki başına meyve verimi de; 28.571 adet/da bitki yoğunluğunda (70x5) 38.15 g iken, 4.533 adet/da bitki yoğunluğunda (75x30) 144.0 g olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental area of Field Crops Department, Agricultural Faculty of Çukurova University as a main crop in 2010. The aim of this study was to determine yield and some plant characteristics of peanut under the main crop condition. Halisbey peanut (Virginia market type and semi-spreading growth type) was used as a matarail. Six different intra-row spacing (5, 10, 15, 20, 25, 30 cm) were applied with a fixed 0,7 and 0,75 m inter-row spacing.It was determined that the pod yield of per plant was increased when the intra row spacing was increased, but the pod yield of per hectare was not increased at the same level. The highest pod yield (7427 kg/ha) was obtained when the plant density 95.230 plants/ha (70x15). Pod number per plant was 14.98 pod in 285.710 plants/ha (70x5), it was 31.54 pod in 95.230 plants/ha (70x15) and 54,37 in 45.330 plants/ha (75x30). While the pod yield of per plant was 38,15 g in 285.710 plants/ha (70x5), it was 144,0 g in 45.330 plants/ha (75x30).