Yeni ligand ve komplekslerin sentezi, karakterizasyonu, polimerizasyonu, DNA etkileşimi ve optik özellikleri
The synthesis, characterization, polymerization, DNA interaction and optical properties of new ligands and complexes
  1. Tez No: 318719
  2. Yazar: BARIŞ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksi-1-naftaldehit ile 4-amino-asetofenonun reaksiyonundan [1-(4-{[(3-hidroksinaftalin-2-il) metiliden] amino}fenil) etan-1-on (B1 ligandı) bileşiği sentezlenmiştir. Daha sonra B1 ligandı ile 2,6 diaminopridinin reaksiyonundan 1-(N-{4-[(1)-1-({6-[[1-(4-{[(3-hidroksinaftalin -2 - il) metiliden] amino} fenil) etiliden] amino] piridin-2-il} imino) etil]-fenil} carboximidoyl) naftalen-2-ol (L1 ligandı) sentezlenmiş ve B1 ligandı ile 2 - (2 - (2-aminofenoksi) etoksi)benzenamin'in reaksiyonundan [1-(N-{4-[(1)-1-({2-[2-(2-{[1-(4-{[( 3-hidroksinaftalin-2-il) metiliden] amino} fenil) etiliden] amino} fenoksi) etoksi] fenil} imino) etil]-fenil} karboximidol) naftalen-2-ol (L2 ligandı) sentezlenmiştir. Bu ligandlar kullanılarak bileşiklerin Cu(II), Fe(II) ve Pd(II) kompleksleri hazırlanmıştır. B1 ligandının NaOCl kullanılarak oksidasyon polimerizasyonu sonucunda L3 ligandı sentezlenmiştir. L3 ligandı kullanılarak polimerin Ni(II), Co(II), Cu(II), Pd(II) kompleksleri hazırlanmıştır. Ligand ve komplekslerin yapıları 1H NMR, FTIR, UV-Vis, TGA-DTA elementel analiz ve manyetik susseptibilite ile aydınlatılmıştır. Ayrıca tüm komplekslerin DNA bağlanma özellikleri incelenmiş ve oligomerlerin de optik özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak sentezlediğim bileşiklerden çoğunun DNA ile bağlandığı, hidrojen peroksit ortamında bağlanma oranının daha da yükseldiği görülmüştür bu açıdan sentezlediğim bileşikler ümit vericidirler. Optik özellikleri de incelenen bileşiklerin optik ve elektriksel aygıt yapımına uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study [1-(4-{[(3-hydroxynaphthalen-2-yl)methylidene]amino}phenyl)ethan-1-one (B1 ligand) were synthesized from the reaction of 2-hydroxy-1-naphthaldehyde with 4-amino-acetophenone according to the literature. After that 1-(N-{4-[(1)-1-({6-[(Z)-[1-(4-{[(3-hydroxynaphthalen-2-yl) methylidene]amino}phenyl)ethylidene]amino]pyridin?2- yl}imino)ethyl]phenyl}carboximidoyl)naphthalen-2-ol (L1 ligand) were synthesized from the reaction of 2,6-diamino pyridine with B1 ligand, [1-(N-{4-[(1)-1-({2-[2-(2-{[1-(4-{[(3-hydroxynaphthalen-2-yl)methylidene]amino}phenyl)ethylidene]amino}phenoxy)ethoxy]phenyl}imino)ethyl] phenyl}carboximidoyl)naphthalen-2-ol (L2 ligand) were synthesized from the reaction of 2-(2-(2-aminophenoxy)ethoxy)benzenamine with B1 ligand. Using these Schiff base ligands Cu(II), Fe(II) and Pd(II) complexes were prepared. B1 ligand polymerized using NaOCl with oxidation polymerization and synthesized L3 ligand. Using this L3 ligand Ni(II), Co(II), Cu(II), Pd(II) complexes were prepared. The structure of the ligands and their complexes were determined by 1H NMR, FTIR, UV-Vis, elemental analysis, DTA-TGA and magnetic susceptibility spectral data. Furthermore DNA binding properties of the all ligands and their metal complexes have been investigated. And also optical properties of the oligomers have been investigated. As a result many of these compunds showed DNA-binding activity and it was incerasing with H2O2. According to optical properties compounds are suitable for making optical and electrical devices.