Degradable mulch films for agricultural purposes
Zirai amaçlı bozunabilir malç filmleri
- Tez No: 318806
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ, YRD. DOÇ. DR. ELİF VARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çoğunlukla AYPE'den yapılan plastik malç filmleri, doğada yaprakların ve samanın yaptığına benzer bir şekilde toprağın üstünü örterek verimi arttırmak ve yabani ot oluşumu önlemek amacıyla kullanılmaktadırlar. Bir süre sonra geniş alanlarda kullanılan bu filmler, kontrol edilemez miktarlarda kirlenmiş plastik filmlere dönüşür ve bir çevre problemine yol açarlar. Bu doğrultuda zirai amaçlar için bozunabilir malç filmlerinin kullanımı, plastik malç filmleri tarafından oluşturulan çevre problemlerine çözüm olabilmektedir.Bu çalışmada, malç filmlerine biyo-çözünebilirlik getirebilmek amacıyla, doğal bir biyopolimer olan nişasta kullanılmıştır. Karıştırılmadan önce nişastayı işlenebilir hale getirebilmek amacıyla, nişasta termoplastik nişastaya çevrilmiştir. İhtiyaç dahilinde termoplastik nişasta ve AYPE arasındaki adhezyonu ve etkileşimi arttırmak amacıyla sitrik ve stearik asit uyumlaştırıcı olarak kullanılmıştır. AYPE matrisinin degradasyonunu hızlandırmak amacıyla kobalt(II) asetilasetonat, demir(III) stearat ve manganez(II) stearat adlı üç farklı pro-oksidant kullanılmıştır.Hazırlanan filmler FTIR ile karakerize edilmiş olup mekanik ve termal özellikleri analiz edilmiş ve toprağa gömülmüştür. 76 günün sonunda topraktan alınan filmler, bozunmayı gözlemlemek amacıyla, ağırlıkları ölçülmüş, FTIR tarafından karakterize edilmiş, mekanik teste ve termo gravimetrik analize tabi tutulmuştur.Çalışmalar göstermiştir ki, kobalt(II)asetilasetonat filmlerin mekanik özelliklerini ve termal kararlılıklarını arttırmıştır.İlaveten,uyumlaştırıcı olarak sitrik asit kullanımının filmlerdeki nişastanın termal kararlılığını arttırdığı gözlemlenmiştir.Son olarak, filmlerin mekanik özelliklerinin, uyumlaştrıcılar ve pro-oksidantların arasında ki etkileşimden etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The plastic mulch films, which are mostly made from LDPE, are used in order to increase the yields and to prevent the weed growth by covering the top of the soil by leaves or straw in nature. After a period, the mulch films turn into unmanageable quantities of soiled plastic films, which cause an environmental problem. Using degradable mulch films for agricultural purposes can be a solution for the environmental problems caused by the plastic mulch films.In this study, to introduce biodegradability to mulch films, a natural biopolymer starch was used. Before blending, starch was transformed into thermoplastic starch in order to make the starch processable. The need, to provide adhesion and interaction between thermoplastic starch and LDPE, citric and stearic acid were considered as compatibilizers. To accelerate the degradation of the LDPE matrix, three pro-oxidants cobalt(II) acetylacetonate, iron(III) stearate and manganase(II) stearate were used.The films prepared were characterized by FTIR spectroscopy; their thermal and mechanical properties were analyzed and buried under soil. The films recovered from soil after 76 days were characterized by FTIR spectroscopy, their weight loss were measured and their thermal and mechanical properties were analyzed.Studies showed that the use of cobalt(II) acetylacetonate gave improved results in terms of the mechanical properties and thermal stabilities of the films. Additionally, it is observed that the use of citric acid as a compatibilizer improved the thermal stabilities of starch in the films.Lastly, it is observed that the mechanical properties of the films were affected by the interactions between compatibilizers and pro-oxidants.