Sıçanlarda kronik paroksetin tedavisinin penil nitrik oksit sentaz düzeylerine etkisinin, paroksetin + tadalafil tedavisiyle karşılaştırılması
Comparison of the effect of chronic paroxetine treatment on penile nitric oxide synthase levels in rats with paroxetine + tadalafil treatment
- Tez No: 622737
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) kullanımı, erektil disfonksiyon (ED) ile yüksek derecede ilişkilidir. Paroksetin, bazı hayvan çalışmalarında NOS aktivitesini inhibe ederek erektil fonksiyonu bozduğu gösterilmiş, sıklıkla kullanılan bir SSRI'dır. PDE5 inhibitörü olan tadalafil, cGMP' nin yıkılmasını engelleyerek NO aracılığıyla penil trabeküler düz kas relaksasyonunu sağlayan kaskadı güçlendirir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, kronik paroksetin tedavisi verilen sıçanlardaki penil NOS düzeylerinin, tadalafille kombine kullanımında olan değişiklikleri belirlemektir. Yöntem: 30 adet Sprague-Dawley ırkı sıçan kontrol (K), paroksetin (P) ve paroksetin + tadalafil (P+T) olarak 3 gruba ayrıldı. P'ye 20 mg/kg/gün paroksetin, P+T'ye ise 20 mg/kg/gün paroksetin'e ek olarak 5 mg/kg/gün tadalafil gavaj yöntemiyle verildi. 28 günlük tedavi sonunda sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi ve penis çıkarıldı. Penisin 2/3'lük proksimal kısmı ELİSA için, 1/3'lük distal kısmı immunohistokimyasal analiz için ikiye ayrıldı. NOS değerleri ELİSA yönteminde, 100 ml homojenatlar kullanılarak 450 nm dalga boyunda spektrofotometre ile; immunohistokimyasal analizde ise lizin kaplı lamlara fiske edilmiş dokular nNOS, iNOS ve eNOS antikorlarıyla boyanarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) are associated with erectile dysfunction (ED). Paroxetine is a commonly prescribed SSRI which has been shown to impair erectile function via inhibition of nitric oxide synthase (NOS) activity in animal models. NO is the key mediator of penile erection and tadalafil is a phosphodiesterase type 5 (PDE5) inhibitor that potentiates NO-mediated responses in isolated trabecular smooth muscle and penile erection. The purpose of this study is to evaluate the impact of tadalafil treatment on penile NOS levels of rats which were treated with chronic paroxetine. Methods: A total of 30 male Sprague-Dawley rats were divided into 3 groups. K (n=10) served as the control group. P (n=10) received paroxetine 20 mg/kg/day p.o. whereas rats in P+T (n=10) received tadalafil 5 mg/kg/day p.o. in addition to paroxetine treatment. After 28 days of treatment, the rats were sacrificed and the penile tissues were harvested for analysis. The proximal part of penil tissue is allocated for ELISA and the distal part is spared for immunohistochemistry. NOS levels were evaluated with commercial ELISA kits at 450 nm wave-length with a spectrophotometer by using 100 ml homogenate. Tissues, which were fixed in lizin coated lames, were processesd with nNOS, iNOS and eNOS antibodies for immunohistochemical evaluation. Statistical differences were determined and p value