Sezaryen ve normal doğum yapmış kadınlardan elde edilen plesentalarda oksitosin reseptörü immünoreaktivitesinin karşılaştırılması
Comparison of oxytocin receptor immunoreactivity in placentas obtained from women having cesarean and natural birth
  1. Tez No: 567567
  2. Yazar: ŞEVİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı sezeryan ve normal doğum yapmış kadınlardan elde edilen plasentalarda oksitosin reseptörü (OXTR) immünoreaktivitesini karşılaştırmaktır. Çalışma örneklerini Kars Harakani Devlet Hastanesi ve Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'de 16 adet normal doğum yapmış (kontrol) ve 16 adet sezaryen (olgu) doğum yapmış sağlıklı iki gruptan oluşan 32 annenin plasentaları oluşturmaktadır. Toplamda elde edilen 40 plasentadan 5'i kan uyuşmazlığı nedeni ile, 2'si sistemden daha sonra elde edilen kronik rahatsızlığın (troid, Behçet hastalığı) tespiti ile, 1 tanesi ise aksesuar plasenta bulundurması nedeni ile çalışmaya dahil edilmemiş olup, çalışma 32 plasenta üzerinde sürdürülmüştür. İkili değişkenlere ait ortalamalar Bağımsız İki Örneklem T-Testi uygulanarak yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Plasentalardan elde edilen doku örneklerine histolojik incelemler için Periyodik asit-Schiff Boyama, H&E ve Triple boyama teknikleri uygulandı. İmmunohistokimyasal inceleme için OXTR primer antikoru kullanıldı. Histolojik açıdan gruplar arasında belirgin bir fark gözlenmedi. Çalışmada uterusa yakın olan maternal kısmında bulunan desidua hücrelerinde ve villus stromasında OXTR'ü immünoreaksiyonunun daha fazla olduğu tespit edildi. Villus stromasında normal doğum grubunda sezaryen doğum grubuna göre daha güçlü bir OXTR immunoreaktivitesi tespit edilidi. Sinsityotrofoblast hücrelerinde ve sinsityal düğümlerde reaksiyona her iki grupta da rastlanmazken fetal endotel hücreleri ve fetal kapilleri etrafında güçlü immünoreaksiyon gözlemlendi. Sonuç olarak, yavru ile ilgili bilgi vermesi nedeniyle plasentanın her yönüyle araştırmalara konu edilmesi ayrıca plasenta patolojisinin incelenmesinin her doğum için rutin hale getirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare oxytocin receptor (OXTR) immunoreactivity in placentas obtained from women having cesarean and natural birth. The study samples consisted of placentas of 32 mothers who had 16 natural birth (control) and 16 cesarean (case) birth in Kars Harakani State Hospital and Kafkas University Health Research and Application Hospital. At the beginning of the study, 40 placentas obtained in total, 5 were not included in the study due to mismatched blood, 2 were not included in the study after the chronic disease (thyroid, Behçet's disease) detected, and 1 was not included in the study due to the presence of accessory placenta. The means of binary variables were determined by applying the Independent Two-Sample T-Test. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between the variables. Periodic acid-Schiff staining, H&E and Triple staining techniques were applied to tissue samples obtained from placentas for histological examination. OXTR primary antibody was used for immunohistochemical examination. There was no significant difference between the groups in terms of histological examination. In the study, it was found that OXTR immunoreactivity was strong in decidual cells and stromal cells in villi. A stronger OXTR immunoreactivity was detected in villous stroma of placenta of the natural birth group compared to the cesarean birth group. Reaction was not observed in syncytotrophoblast cells and syncytial nodes in both groups, but strong immunoreaction was observed fetal endothelial cells and fetal capillaries in both groups. As a result, it is thought that the placenta pathology should be made routine for every birth because it gives information about the offspring.