Automatic cartoon generation by learning the style of an artist
Bir artistin stilinin öğrenilerek otomatik karikatür üretimi
- Tez No: 318829
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ TÜNAY YARMAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, yüz görüntülerinden otomatik karikatür oluşturmak için bir algoritma önerilir. Önerilen yöntem bir sanatçının çizim tekniğini öğrenir ve karikatür oluşturmak için bu tekniği veri kümesi içindeki yüz görüntülerine uygular.Eğitim verileri, veri kümesi içindeki yüz görüntüleri ile sanatçı tarafından bu görüntüleri esas alarak çizilmiş karikatürlerden oluşur. Başlangıçta, her yüz görüntüsü ve karikatür ikilisi için belli sayıda kontrol noktası işaretlenir ve bu noktalar sayesinde yüzün karakteristiği çıkarılmış olur. Ardından, yüz özellikleri sanatçının tarzını modellemek için çıkartılır. Son olarak, gerçek yüz görüntüsü ile girdi görüntüsünün benzerlik matrisi inşa edilir. Benzerlik matrisi yardımıyla, Distance-Weighted Nearest Neighbor algoritması karikatüristin zihninde yüz görüntüsü için tasarlamış olacağı abartma katsayılarını hesaplar. Karikatür üretim aşamasında, Moving Least Squares algoritması ve bu abartma katsayıları kullanılarak girdi görüntü deforme edilir. Bu yaklaşımla üretilen karikatürler, karikatüristin çizimlerinde kullandığı kilit özellikleri içerir.
Özet (Çeviri)
In this study, we suggest an algorithm for generating cartoons from face images automatically.The suggested method learns drawing style of an artist and applies this style to the face images in a database to create cartoons.The training data consists of a set of face images and corresponding cartoons, drawn by the same artist. Initially, a set of control points are labeled and indexed to characterize the face in the training data set for both images and corresponding caricatures. Then, their features are extracted to model the style of the artist. Finally, a similarity matrix of real face image set and the input image are constructed. With the help of the similarity matrix, Distance-Weighted Nearest Neighbor algorithm calculates the exaggeration coefficients which caricaturist would have designed for the input image in his mind. In caricature generation phase, Moving Least Squares algorithm is applied to distort the input image based on these coefficients. Caricatures generated by this approach successfully cover most of the caricaturist?s key characteristics in his drawing.