Modeling and design of iron-core shunt reactors with discretely distributed air-gaps
Hava aralıkları eşit dağıtılmış demir-çekirdekli şönt reaktörlerin modellenmesi ve tasarımı
  1. Tez No: 318856
  2. Yazar: ATİLLA DÖNÜK
  3. Danışmanlar: DR. H. FARUK BİLGİN, PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada hava aralıkları eşit dağıtılmış demir-çekirdekli şönt reaktörün paralel ve seri eşdeğer devreleri detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Önerilen eşdeğer devrelerin geçerliliği Sonlu Elemanlar Analiz yöntemi ve deneysel çalışmalarla doğrulanmıştır. Ayrıca kaçak akıların ve dağıtılmış hava aralıklarının endüktans parametreleri ve reaktör kayıpları üzerine etkisi araştırılmıştır. Hava aralıkları eşit dağıtılmış şönt reaktörler için Hareketli Şerit Metodu önerilmiştir. Bu tez kapsamında hava aralıkları eşit dağıtılmış şönt reaktör için iki tasarım yöntemi geliştirilmiştir. Herhangi bir Sonlu Elemanlar Analiz yöntemi yazılımı gerektirmeyen basit ve pratik bir tasarım yöntemi de geliştirilmiştir. Bu pratik metod tasarım ve mühendisleri ve araştırmacılar için çok kullanışlıdır. Önerilen pratik tasarım yönteminin sonuçları Sonlu Elemanlar Analizi yöntemi ve deneysel çalışmaların sonuçlarıyla tutarlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research work detailed parallel and series equivalent circuits of a gapped iron-core shunt reactor with discretely distributed gaps are derived. The validity of the recommended equivalent circuits is verified by Finite Element Analysis and laboratory tests. Effects of fringing flux and discretely distributed gaps on inductance parameters and reactor losses are also investigated. Moving Strip Method for discretely distributed gapped shunt reactors is recommended. Two design procedures for shunt reactor with discretely distributed gaps are developed within the scope of this thesis. A simple and practical design approach is also developed which does not need any Finite Element Analysis software. This practical method is very useful for design engineers and researchers. The results of practical design approach are shown to be in good agreement with Finite Element Analysis and experimental work.