Inclusion control at ÇEMTAŞ steel plant
ÇEMTAŞ çelik fabrikasında kalıntı kontrolü
- Tez No: 318857
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÇEMTAŞ Çelik Fabrikası, başlıca otomotiv endüstrisi tarafından kullanılan alaşımlı çelikler üretir. Müşterilerin ?daha az, daha küçük ve daha homojen dağılmış kalıntı? içeren temiz çelik talepleri her geçen gün artmaktadır. Müşterilerin bu yoğun talepleri ultrasonik test ile kontrol edilmektedir. Bu testlerde tespit edilen hatalı bölgeler kesilerek hurdaya ayrıldığından üretim kaybı oluşmaktadır. Dolayısıyla, asıl konu üretilen temiz çelik ile üretim kayıplarını azaltmaktır. Bu çalışmanın amacı, ÇEMTAŞ tarafından üretilen çeliklerin temizliğini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla, çelik üretim pratiği baştan sona gözden geçirilmiş ve nihai üründeki kalıntıların olası nedeni tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bulgulara dayanarak, sıcaklık, zaman, çeliğe eklenen malzeme miktarları, karıştırma şiddeti vb. gibi proses parametreleri optimum üretim pratiğini belirlemek amacı ile değiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ÇEMTAŞ Steel Plant produces alloy steels used principally by the automotive industry. Demands of customers for cleaner steel with ?fewer, smaller and homogenously distributed inclusions? are getting tighter with time. The tight demands of the customers are checked by ultrasonic testing and faulty regions are cut off and scrapped which results in production losses in steel plants. Decreasing production losses due to scrapping by producing cleaner steels is therefore a major concern. The objective of this study is to investigate factors affecting the cleanliness of the steels produced by ÇEMTAŞ. With this objective, the steelmaking practice used was thoroughly investigated and the possible origins of inclusions in the final product was tried to be found. Based on the findings, process parameters like temperature, time, quantities of additives to steel, intensity of stirring etc. were varied with the objective of determining the optimum production practice.