A novel method for 2-18 GHz switched multiplexer design
2-18 GHz anahtarlanabilir çoğullayıcı tasarımı için yeni bir yöntem
  1. Tez No: 318861
  2. Yazar: BÜLENT ALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILIDIRM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, 2-18 GHz aralığında çalışan eşit band genişlikli 8 kanaldan oluşan askılı şerit hatlı anahtarlamalı çoğullayıcı, tasarımı özgün bir yöntem kullanılarak tasarlanmıştır. Özgün topolojide iki ayrı süreksiz anahtarlamalı çoğullayıcı ki biri tanesi tek kanallar olarak adlandırılan,2-4 GHz, 6-8 GHz, 10-12 GHz ve 14-16 GHz kanallarını içermektedir Diğeri ise çift kanallar olarak adlandırılan. 4-6 GHz, 8-10 GHz, 12-14 GHz ve 16-18 GHz kanallarını içermektedir Gelen işaret 2-18 GHz güç bölücü ile her iki çoğullayıcıya da verilmekte ve bu çoğullayıcıların çıkışları 2-18 güç bölücü ile toplanmaktadır. Her iki anahtarlamalı çoğullayıcıdaki giriş ve çıkış çoğullayıcıları, genlik dengeleyici olarak ta kullanılan, yükselteç+zayıflatıcı bloğuyla aralarına bir anahtar konmak suretiyle birleştirilmektedir. Giriş ve çıkış çoğullayıcıları, özgün bir yöntem ile tasarlanmaktadır. Bu yöntemde sürekli bir manifold süreksiz bir manifolda dönüştürülerek 2 GHz band genişliğinde kanallar elde edilmekte ve kanallar arasına koruma bandları yerleştirilmektedir. Bu hem yapının anahtarlanabilir olmasını sağlamakta hem de kanallar arası yalıtımı artırmaktadır. Sürekli çoğullayıcıdaki yüksek geçiren kanalların çıkışına ilgili kanalın merkez frekansında ikileyiciler yerleştirilerek , yerleştirilen ikileyicinin alçak geçiren kanalı çıkışa bağlanarak tek ve çift kanalları içeren süreksiz anahtarlamalı çoğullayıcılar elde edilmektedir. İkileyicilere ait yüksek geçiren kanal 50 ohm ile sonlandırılmaktadır. Bu özgün yöntemin en önemli getirisi kanallar arası etkileşimi en az seviyeye indirmesidir. Hem manifold hem de bunların sonuna eklenen ikileyiciler özgün bir yöntem ile tasarlanmıştır. Bu yöntemde ikileyicide, kanal ayracı olarak açık devre edilmiş bağlaşık hat kullanılmıştır. Bu yapı ikileyicinin bir parçası gibi davranmakta ve performansına katkıda bulunmaktadır. Bu tip ikileyiciler asklı şerit hat kullanılarak bu tezde başarıyla gerçeklenmiştir. Gerçeklenen ikileyiciler daha sonra birleştirilerek çoğullayıcı ve anahtarlamalı çoğullayıcı blokları oluşturulmuştur. Elde edilen ölçüm sonuçları kullanılarak 2-18 GHz mikrodalga anahtarlamalı çoğullayıcının ölçüm sonuçları kullanılarak gerçekçi bir devre modeli oluşturulmuştur. Bu model kullanılarak elde edilen sonuçlara bakıldığında tasarımın tamamlandığı ve üretime hazır olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel topology is developed and used to design a switched multiplexer. In the new topology there are two noncontiguous switched multiplexer modules containing the channels 2-4 GHz, 6-8 GHz, 10-12 GHz and 14-16 GHz named as odd channels and 4-6 GHz, 8-10 GHz, 12-14 GHz and 16-18 GHz, named as even channels to improve isolation between adjacent channels. The input signal is split at input into the two multiplexer and the outputs of the multiplexers are combined by 2-18 GHz power dividers. The input and output multiplexers are combined through switch + Low Noise Amplifier + attenuator blocks which are also used for amplitude equalization. The input/output multiplexers are designed using a novel technique that transforms a contiguous manifold multiplexer into non-contiguous multiplexers with 2 GHz bandwidth to form guard bands between channels to improve isolation. The HP outputs of the channels are split by LP-HP diplexers with corner frequencies at the centers of the channels. Then only the LP outputs of these diplexers are fed to the output to form a non-contiguous multiplexers. The HP outputs of LP-HP diplexers are terminated in 50 ohms. The incorporation of LP-HP diplexer to form noncontiguous channels is a novel approach which avoids interaction of channels. The diplexers forming the switched multiplexer are designed using a novel approach which incorporate open circuited parallel coupled line as diplexing element. This structure acts as an integral part of the diplexer and contributes its performance. The LP-HP diplexers are designed and fabricated successfully in suspended stripline. The implemented LP-HP diplexers are then combined to form the even and odd channel multiplexers. The measured results of the individual diplexers are then combined with attenuator+Amplifier blocks to form the circuit model of the targeted switched multiplexer yielding successful performance. Thus, the design is complete and ready for the realization of a switched multiplexer.