Effects of a mathematics instruction enriched with portfolio activities on seventh grade students' achievement, motivation and learning strategies
Öğrenci ürün dosyası etkinlikleri ile zenginleştirilmiş matematik öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin başarı, motivasyon ve öğrenme stratejileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 318889
  2. Yazar: SAREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrenci ürün dosyası etkinlikleri ile zenginleştirilmiş matematik öğretiminin Kuzay Kıbrıs yedinci sınıf öğrencilerinin başarı, motivasyon ve öğrenme stratejileri üzerine etkisini araştırmaktır.Bu çalışmada Tekrarlı Ölçümler Çoklu Varyans Aanlizi (Doubly Repeated MANOVA)yarı-deneysel desenler arasından öntest-sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu desen, kalıcılık testi ile birlikte kullanılmıştır. Bu araştırmada uygunluk örneklemi kullanılmıştır. Çalışma süresince deney grubunda 69 öğrenci, öğrenci ürün dosyası aktiviteleri ile zenginleştirilmiş öğretimin kullanıldığı bir sınıf ortamında eğitim almış ve 33 kişilik kontrol grubu ise geleneksel bir öğretim ortamında eğitim almaya devam etmiştir.Çalışmada Öğrenmede Motive Edici Stratejiler Ölçeği (MSLQ) ve matematik başarı testi 3 ay aralıklarla 3 kez uygulanmıştır. Bunun yanında, deney grubunda bulunan 28 öğrenci ile dönem sonunda yarı-yapılandırılmış mülakat yapılmıştır.Elde edilen verilere göre, ürün dosyası ile zenginleştirilmiş sınıfta öğretim gören öğrencilerin, klasik tekniklerle öğretim gören sınıftaki öğrencilere kıyasla, matematik başarısı, kritik düşünme, biliş üstü öz-düzenleme becerileri ve dışsal hedefe yönelme açısından daha iyi performans gösterdikleri belirlenmiştir.Son-test bulgularına göre, deney ve kontrol grubu arasındaki en büyük fark, matematik başarısı ve biliş üstü öz-düzenleme sonuçlarında görülmüştür. Ayrıca, kalıcılık testi sonuçlarına göre iki grup arasındaki en büyük fark matematik başarısı ve kritik düşünme boyutlarında gözlemlenmiştir.Mülakat sonuçlarına göre, öğrencilerin ürün dosyası oluşturma sürecinde duygusal deneyimler yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Öğrenciler ayrıca ürün dosyası oluşturmanın güçlü ve zayıf yanlarını da ortaya koymuşturlar. Bunun yanında, ürün dosyası oluşturma sürecinde öğrencilerin başvurduğu üç çeşit kaynak, internet, kitaplar ve arkadaşlar olarak kategorize edilmiştir.Çalışma bulgularına göre, ürün-dosyası ile zenginleştirilmiş öğretim gören öğrencilerin matematik başarısı, dışsal hedefe yönelme, kritik düşünme ve bilişüstü öz-düzenleme boyutlarında ilerleme kaydettikleri görülmüştür. Sonuç olarak, öğrencilerin özel ihtiyaçlarına göre öğretimin yeniden düzenlenmesi ile ilgili uygulamalar içeren bir el kitabı ve müfredatı kullanma kılavuzu hazırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of a mathematics instruction enriched with portfolio activities on seventh grade North Cyprus students? mathematics achievement, motivation and learning strategies.A Doubly Repeated MANOVA measures experimental - control groups pretest-to posttest-to-retention test design was used. Convenience sampling was used in the study. 69 students from 102 formed the experimental and the control groups respectively.Motivated Strategies for Learning Questionnaire and mathematics achievement test were administered to treatment groups across three time periods. A semi-structured interview was conducted with 28 students in the experimental group.According to the findings, it was seen that the students who followed a portfolio-enriched instruction performed better in mathematics achievement, critical thinking, metacognitive self-regulation skills and extrinsic goal orientation compared to the students who followed a traditional instruction.The findings showed that the differences for the post testing between the two groups were greater on metacognitive self-regulation and mathematics achievement test. Besides, differences for the retention testing between the two groups were greater on critical thinking and mathematics achievement test.Interview results of the study revealed that some students had emotional experiences with the portfolios. Students explained the strengths and weakness of portfolio. Furthermore, they utilized from internet, book or their peer to prepare their porfolios.The findings revealed that portfolio-enriched instruction is helpful especially in improving students? mathematics achievement, critical thinking, metacognitive self-regulation skills and extrinsic goal orientation. Preparing a handbook and meta-curriculum for teachers is recommended in all educational settings, which may help them to develop classroom instruction according to the students? special needs.