Cognitive analysis of experts and novices concept mapping processes
Uzman ve deneyimsiz kullanıcıların kavram haritası oluşturma süreçlerinin bilişsel analizi
- Tez No: 318911
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın amacı uzman veya deneyimsiz katılımcıların kavram haritası oluşturma süreçlerini incelemektir. Uzman veya deneyimsiz katılımcıların kavram haritası oluşturma süreçlerindeki benzerlik ve farklılıklarını bilişsel süreçler açısından ortaya koymak amaçlanmaktadır. İki grup arasındaki farklılık ve benzerlikleri ortaya çıkarabilmek için 2 deney tasarlanmıştır. Deneyimsiz deney grubu olarak 29 öğretmen adayı ve uzman deney grubu olarak 6 alan uzmanıçalışmaya katılmıştır. Kullanıcılar arasındaki davranışkalıplarını araştırma amacıyla göz hareketlerine dayalı verinin yanı sıra yazılı ve sözel veri toplanmıştır. Kullanıcılardan toplanan veriler nitel ve nicel veri analiz yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular uzman ve deneyimsiz kullanıcıların kavram haritası oluşturma sürecinde farklıkalıpları benimsediklerini ortaya koymaktadır. Uzman ve deneyimsiz kullanıcıların genel olaraktümdengelimli akıl yürütme biçimini benimsedikleri ve hiyerarşik kavram haritalarını tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Süreç içerisinde gözlemlenen diğer kalıplar sırasıyla; `bilginin yerleştirilme sırası', `dallandırma', `içerik zenginliği' ve `gelişimmodeli? olarak bulunmuştur. Kavram haritasının kalitesini belirlemede kullanılan içerik zenginliği ölçütleri açısından deneyimsiz ve uzman kullanıcılar farklılıklar göstermiştir. Gelişimmodelibağlamında, belirli hareketleri farklı periyotlarda gösterme sıklığı ve süreleri açısından deneyimsiz ve uzman kullanıcıların farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Bunun yanısıra, uzman ve deneyimsiz kullanıcıların ortalama odaklanma süresi, odaklanma sayısı ve toplam geçirilen süre açısından farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Deneyimsiz kullanıcıların sürecin genelinde ve belirlenen hareketler açısından daha fazla odaklanma sayısına sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak, ortaya çıkarılan bu davranış örüntüleri arasındaki farklılıklar kavram haritası oluşturma süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Bu bakımdan öğretmenlerin kavram haritası kullanırken çalışmada ortaya çıkarılan bu noktalara önem vermeleri gerekmektedir. Bunun yanısıra davranış örüntüleri arasındaki bu farklılıklar bağlamında öğretmenler öğrencileri uygun zamanlarda ve etkili bir şekilde yönlendirebilecekler ve içerik açısından daha zengin kavram haritaları elde edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Concept map (CM) development processes of the experts and novices were explored. This studyaimed to investigate the similarities and differences among novices and experts? CM development process regarding their cognitive processes. Two experiments were designed; eye-tracking, written and verbal data were collected from 29 pre-service teachers and 6 subject matter experts.Data were analyzed by using qualitative and quantitative data analysis methods. The results indicated that eventhough some of the strategies were similar, there were different patterns followed by the experts and novices during the CM development process. Both experts and novices embraced `deductive reasoning?, and preferred `hierarchical? type of CMs. The other patterns recognized during the process were`filling information in an order?, `branch construction pattern?,`content richness? and `progress pattern?. Novices and experts were distinguished in their content richness measures which used to determine the quality of the maps. Regarding the progress pattern, novices and experts differed in terms of the frequency and duration for specific acts invarious phases of their progress in CM development process. Furthermore, expert participants differed from novices in their fixation count numbers, fixation durations, visit duration periods for specific actions. Fixation count numbers of the novices were higher than the experts during the entire process and in specific dimensions of the CM development process. As a conclusion, these pattern differences affect the CM development process directly and the instructors need to give emphasis to these critical points while using CM during the instruction, and with the help of these pattern differences, instructors could guide the learner effectively and acquire content rich CMs.